Росіяни теж страждають від кривавого диктатора: уже не вистачає коштів і припиняються соцвиплати

net-deneg

У Кіровській області Росії не вистачає фінансів на виплату соціальних допомог у грудні 2015 року, повідомляють місцеві чиновники.

Через недостатню наповнюваність бюджету будуть припинені виплати допомог багатодітним і малозабезпеченим родинам, прийомним батькам, лікарям, вчителям, працівникам культури.

Крім того, допомоги держави позбудуться ветерани праці, почесні вчителі та лікарі. Для допомоги цим категоріям громадян в обласному бюджеті не вистачає 250 мільйонів рублів.

«Завершення фінансового року проходить у складних економічних умовах, що відбивається на наповнюваності бюджетів усіх рівнів, у тому числі й обласного бюджету. Надходження доходів за окремими показниками йде нижче від запланованого рівня», – заявили у кіровському обласному міністерстві фінансів.

Фахівці російського відомства запевняють, що всі виплати за грудень 2015 року громадяни отримають на початку 2016 року.

Це перша велика затримка виплати соціальних допомог у Кіровській області за останній час.

Правда України

Терористи путіна крім Донбасу і Криму тепер також влаштовують етнічні чистки на півночі Сирії

teroryst-no1

Туреччина звинувачує Росію в «етнічних чистках» на півночі Сирії після посилення напруження у відносинах між Москвою та Анкарою.

У середу, 9 грудня, прем’єр-міністр Туреччини Ахмет Давутоглу заявив, що російські авіаудари наразі сфокусовані на бомбардуванні туркоманського та сунітського населення у сирійській провінції Латакія.

Давутоглу наголосив, що повітряні удари Росії «посилюють» угруповання «Ісламська держава», оскільки спрямовані проти сирійської опозиції.

30 вересня Росія почала кампанію авіаударів проти угруповання «Ісламська держава» й інших бойовиків у Сирії. Окремо повітряні удари по позиціях ісламістів у Сирії здійснює і міжнародна коаліція під проводом США.

Відносини між Росією і Туреччиною різко погіршилися після того, як 24 листопада турецькі військово-повітряні сили збили поблизу турецько-сирійського кордону російський бомбардувальник Су-24. Анкара стверджує, що літак залетів у її повітряний простір, незважаючи на попередження. Москва заявляє, що літак був над Сирією, і запровадила санкції проти Туреччини.

Правда України

Маріонеткова рада федерації схвалила право відмовляти у виконанні рішень міжнародних судів

sovet-federatsii-rf

Рада федерації Росії, верхня палата парламенту, у середу, 9 грудня, схвалила закон, який дозволяє російському Конституційному суду визнавати такими, що не можна виконати рішення міжнародних судів. Йдеться насамперед про рішення Європейського суду з прав людини, якщо вони суперечать Конституції Росії.

4 грудня Державна дума Росії, нижня палата парламенту, ухвалила в остаточному читанні цей законопроект.

Щоб такий закон набув чинності, його ще має підписати президент Росії.

Законопроект стосується постанов міжнародних інституцій, серед них і Європейського суду з прав людини, винесених за скаргою проти Росії.

У середині липня Конституційний суд Росії вже ухвалив рішення, що Москва може не виконувати рішення Європейського суду з прав людини, якщо при цьому порушуються засадничі конституційні норми Росії. При цьому Конституційний суд підкреслив, що Росія не має наміру ухилятися від виконання рішень ЄСПЛ, якщо вони не суперечать національному законодавству. Крім того, в постанові суду йшлося про те, що Росія залишається під юрисдикцією Страсбурзького суду.

У міжнародних відносинах є нормою пріоритет міжнародних правових актів, які країна ратифікувала чи до яких приєдналася, над національними.

Правда України

Ключові слова Джозефа Байдена – корупція, і що з нею в Україні не борються

baiden-yacenuk

Візиту в Україну віце-президента США Джозефа Байдена дуже чекали. За тиждень до його приїзду країна нарешті отримала антикорупційного прокурора, а Мінфін презентував проект податкової реформи. Саме від того, що він скаже американський віце-президент багато в чому залежала доля прем’єрства Арсенія Яценюка. І в Кабміні були дуже розчаровані, що потаємної фрази Байден так і не сказав.

Депутати “Народного фронту” говорять, що прем’єр у вівторок на фракції сказав однопартійцям, що Байден все ж висловився за баланс політичних сил на ключових посадах в країні.

А ось в АП на питання, що ж сказав американський гість щодо прем’єра, небагатослівно відповіли: “Нічого конкретного”.

Але що Байден виголосив і не раз – це слово корупція, і що з нею в Україні не борються.

Американський віце-президент прибув з робочим візитом в Україні в неділю близько опівночі. Біля трапа літака його зустріли помічник державного секретаря Вікторія Нуланд і посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, а українську сторону представляли в.о. начальника протоколу Міністерства закордонних справ Віталій Максименко і мер Києва Віталій Кличко.

Поява останнього, мабуть, повинна була підкреслити особливу значимість візиту для української сторони, оскільки навіть глав іноземних держав, згідно з протоколом, в числі інших у трапа повинен зустрічати заступник КМДА, а не мер.

Вранці в понеділок, ще до зустрічі з президентом Петром Порошенком, Байден в готелі “Хаятт” зустрівся з представниками громадянського суспільства і молодими політиками.

Основними темами бесіди були: боротьба з корупцією, мінські домовленості, переформатування уряду і питання Криму.

За словами учасників, Байден розпочав зустріч із запевнення присутніх у тому, що ні ситуація з Сирією, зокрема, ні ситуація на Близькому Сході в цілому, ні вибори президента США ніяк не зменшують увагу та підтримку України з боку США.

“Україна – центральна тема будь-якої зустрічі з Путіним, яким би не був привід”, – процитувала Байдена депутат від Блоку Петра Порошенка Світлана Заліщук.

За словами екс-віце-прем’єр-міністра з питань євроінтеграції Олега Рибачука, саме цей меседж був основним. Рибачук розповів, що Байден підкреслив, що Путін різко прорахувався, коли подумав, що він увійде в Сирію, і таким чином зможе запропонувати Заходу варіант, при якому він буде виглядати як союзник.

Тим не менш, Байден не раз в ході зустрічі зазначив, що від України вимагається повне виконання мінських угод, насамперед, створення умов для проведення виборів на Донбасі.

Пізніше, після зустрічі з Яценюком, кажучи про виконання мінських угод, Байден провів паралель з давньоримською історією, зазначивши, що Україна має бути поза підозрою – як дружина Цезаря.

“Він підкреслив, що важливо виконувати мінські угоди, тобто виконати свою частину, щоб на Заході можна було чітко сказати, що Україна зі свого боку все виконала, а якщо Росія буде гальмувати процес, то можна очікувати більш жорсткого формату переговорів”, – розповів Рибачук.

Що має на увазі “більш жорсткий формат” Байден не уточнив, однак, на думку одного з учасників зустрічі, мова, очевидно, йде про залучення до переговорів безпосередньо США. У той же час, за словами Рибачука, про Будапештський формат в його чистому вигляді мова також не йде. “Будапешт – це була така теорія пострадянського етапу. Зараз мова йде про інші політичні реалії”, – вважає екс-віце-прем’єр.

Не забув Байден і тему санкцій проти Росії. У цьому контексті йшлося, як про Донбас, так і про Крим. “До вирішення питання Криму можна говорити про санкції”, – розповів один з учасників зустрічі.

Тим не менш, віце-президент США поскаржився на те, що для переконання європейських партнерів у дієздатності України доводиться витрачати багато часу, енергії і аргументів, тому поки Україна демонструє виконання своєї частини зобов’язань, ніхто не поставить питання, щоб санкції знімати.

Головна тема, про яку говорив Байден у Києві – це корупція, точніше відсутність реальної боротьби з нею.

Вранці в понеділок громадські працівники висловили своє бачення проблеми. “У тому числі звучало питання відставки Шокіна”, – зазначив співрозмовник.

У той же час, сам Байден практично жодних прізвищ не озвучував, хоча і було помітно, що він чудово обізнаний про внутрішньоукраїнські корупційні скандали.

Як розповів один з депутатів БПП, прізвище Шокіна в контексті звільнення Байденом не називалась, але про це говорила Вікторія Нуланд депутатам.

За словами наших співрозмовників в дипломатичних колах, багато прізвищ, у тому числі і “ті, що згадуються останнім часом у ЗМІ” часто звучать безпосередньо під час розмов з вищим керівництвом України. “Це не новина, що Байден добре проінформований про нашу внутрішню кухню. Дуже добре”, – розповів співрозмовник.

Після зустрічі з Порошенком і сам Байден заявив, що “розмовляє з Порошенком частіше, ніж з власною дружиною”.

У ході зустрічі з активістами йшлося і про фінансову підтримку реформ в Україні з боку США. Байден висловив готовність підтримати реформу держслужби та боротьби з корупцією.

У той же час, він не забув нагадати, що насамперед мова повинна йти про конкретні проекти. “Просто так грошей більше ніхто давати не буде”, – розповів один з учасників зустрічі.

Після зустрічі з Порошенком Байден озвучив і конкретну цифру, 190 млн. доларів, яка буде виділена на реформу правоохоронних органів, судів і розвиток інвестиційної привабливості малого та середнього бізнесу. “Грошей може бути і більше, просто у ваших кабінетах люблять говорити про інвестиції, але забувають складати бізнес-плани. Гроші просять під реформи, які ”забувають прописувати. Це не дуже годиться”, – розповів нам один з членів американської делегації.

Президент Порошенко за підсумком зустрічі з Байденом у Будинку з химерами намагався дати зрозуміти, що гостя він почув. Для більшого ефекту не тільки назвав Байдена “великим другом України”, але й своїм другом.

“Це” привіт “тим, хто постійно розповідає, що Білий дім більше спілкується з Яценюком”, – підмітив співрозмовник в дипломатичних колах.

Порошенко багато говорив про боротьбу з корупцією, показуючи, що виконання “домашнього завдання” запущено. Не забув президент похвалитися і попередніми позитивними оцінками ЄС виконання плану щодо лібералізації візового режиму.

Звичайно, всім хотілося почути позицію американського гостя про долю Кабміну.

Вранці з представниками громад безпосередньо відставка глави уряду не обговорювалася. Байден лише підкреслював необхідність “збереження довіри до демократичних сил”.

На брифінгу Порошенко побіжно згадав, що сторони обговорили питання необхідності консолідації всіх демократичних сил.

“Час виборів пройшов. Зараз у нас попереду 4 роки без виборів. І за ці 4 роки необхідно провести реформи. Реформи попереду, і це вимагає об’єднання всіх зусиль”, – підкреслив Порошенко.

І хоча меседж про вибори Порошенко використав не вперше, однак те, що він був виголошений в спайці з “консолідацією демократичних сил” і при Байдена, свідчить про те, що в АП не налаштовані на сценарій розвалу коаліції і дострокових виборів.

Ближче до вечора Байден провів зустріч з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком. Для глави українського уряду ця зустріч була більш ніж важливою, особливо на тлі масової атаки в останні дні.

Звинувачення у співпраці з олігархами і постійне нагадування про кримінальну справу проти Миколи Мартиненка не просто кидали тінь на Яценюка, а й поставили під сумнів його перебування на займаній прем’єрської посади.

Тому журналісти дуже чекали спільного виходу прем’єра і віце-президента, і що скаже останній.

Слів підтримки прем’єра не прозвучало. У той же час було дуже цікаво постежити за мімікою і тоном спікерів. Заява Байдена виглядала як наставляння викладача студенту, що провинився.

Реакція Яценюка була ще більш красномовною – в ході виступу для преси український прем’єр лише зрідка обертався до камер, вся його увага була виключно американському гостю.

“Наш успіх неможливий без вашої допомоги”, – розтікався в компліментах Яценюк.

У нього залишався ще один шанс отримати публічну підтримку від США – під час виступу Байдена в Раді у вівторок.

Кажуть, саме прем’єр наполіг на виступі Байдена в парламенті, тоді як АП не надто подобалася ця ідея.

З самого ранку під Радою активно мітингували протестувальники, безліч з плакатів яких були звернені чомусь безпосередньо до Байдена, а не до Яценюка. Серед партій-учасниць були “Свобода” і навіть “Укроп”. Але, як відмітили багато спостерігачів, до появи Байдена мітингувальники надто швидко стали розходиться.

– Видно, комусь пояснили, що не треба злити охорону високого гостя, – жартували депутати, дивлячись у вікно.

Депутати порадували явкою, чим не забув скористатися віце-спікер Андрій Парубій, який, завдяки аншлагу в залі, провів кілька законів з підтримкою під 300 голосів.

Виступ Байдена в парламенті розпочався з годинним запізненням, проте своєю промовою віце-президент задовольнив інтерес присутніх.

Свою промову віце-президент США почав з спогадів про 2005 рік, нагадавши присутнім, що після “Помаранчевої революції” українські політики вже мали шанс провести реформи, але не використали його.

Після цього він емоційно нагадав, скількох життів України коштувала Революція Гідності, і провів паралель з США, зазначивши, що його країна теж “народилася в результаті революції”.

Основною темою виступу знову були мінські угоди, реформи і боротьба з корупцією.

Говорячи про мінські угоди, Байден неодноразово і жорстко згадав Росію, безпосередньо звинувативши її в агресії на Донбасі, і знову підкресливши, що анексію Криму США ніколи не визнають. “Поки існує російська агресія, ціна, яку платить Москва, продовжить зростати”, – зазначив Байден.

Корупцію віце-президент назвав раковою пухлиною. “Я ніколи не розповідаю людям з інших країн, що вони повинні робити, але ви не зможете знайти жодної демократії в світі, де ракова пухлина корупції так процвітає. Недостатньо просто створити бюро по боротьбі з корупцією”, – підкреслив Байден.

Примітно, що в цей момент Порошенко покосився убік ложі уряду.

Далі черга дійшла до реформ, які повинна провести Україна, навіть якщо вони є непопулярними.

Всю свою промову Байден практично не озирався на сидячих в залі президента і прем’єра, однак коли почав говорити про важкі непопулярні заходи повернув голову і до одного, й іншого, даючи зрозуміти, що відповідальність за це потрібно нести обом.

“Повинен бути бюджет, який буде збігатися із зобов’язаннями перед МВФ”, – підкреслив віце-президент.

Промову Байден завершив цитуванням “Заповіту” Тараса Шевченка, викликавши бурхливі оплески в залі. “Може бути коли-небудь ви і мене згадаєте незлим тихим словом”, – зазначив Байден.

Після емоційної промови Байден поїхав зустрічатися з Кличком, а депутати миттю розбрелися хто куди, і вже через годину в залі Ради знову почалися проблеми з “мобілізацією депутатів”.

За підсумком 2 днів візиту прем’єр Яценюк так і не отримав публічної підтримки від Байдена.

– Він міг сказати, щось про те, що влада повинна поважати результати виборів і враховувати їх при розподілі посад, міг сказати по-іншому. Але він взагалі не торкався цієї теми, – говорить один з депутатів-фронтовиків.

Вранці прем’єр зустрівся з фракцією і розповів, що все, що було озвучено представником США – в країні не повинно бути монополії влади однієї з політичних сил.

Він також сказав, що США підтримують саме кабмінівський варіант податкової реформи, а бюджет має бути прийнятий до кінця року.

На питання, що далі, депутати і президентської, і прем’єрської фракцій не виключають, що оточення президента все ж зробить спробу відправити Яценюка у відставку 11 грудня. А потім вже буде вирішувати, що робити далі.

Найімовірнішим сценарієм залишається провести через Раду на посаду прем’єра Володимира Гройсмана, а спікером зробити Андрія Парубія.

Є голоси і під прем’єра Олександра Турчинова, але його соратники запевняють, що секретар РНБО здавати Яценюка не збирається.

– Може спробувати щастя і Саакашвілі. Цей його виступ у неділю не є випадковим. Хоч на зустрічах з президентом він і каже, що прем’єром бути не хоче і піде тільки віце-прем’єром з євроінтеграції, але не в Кабмін Яценюка, ми знаємо, що з республіканцями він говорить про підтримку, – кажуть соратники Яценюка не під диктофон.

За інформацією, в АП станом на минулу п’ятницю було складено 9 варіантів майбутнього Кабміну – з Яценюком і без.

– Яценюк, звичайно, буде шантажувати їх неприйнятим бюджетом і податковою реформою, а без них МВФ грошей не дасть. У цей приїзд американці чітко дали зрозуміти, що без цієї податкової реформи і без відставки Шокіна грошей нам не бачити, – говорить депутат-фронтовик, який не побажав бути названим.

Саме проблема з прийняттям бюджету змушує деяких депутатів думати, що питання відставки прем’єра буде перенесене на весну.

Правда України

Чого чекати європейцям і американцям від кібершахраїв у 2016 році

шахраї

Однією з ключових тем на конференції в Ризі цього року стала безпека електронних платежів як у країнах СНД, Європи, так і всього світу. Павло Крилов, представив ключові тенденції розвитку кібербезпеки в 2015 році і озвучив основні прогнози в цій сфері.

«Злочини у сфері електронної комерції сьогодні є якимось сплавом ІТ-технологій та соціальної інженерії. Можна прогнозувати деякий сплеск кібер-злочинності в Європі і США, оскільки, як ми мали можливість спостерігати, значна частина «російськомовних» хакерів і злочинних груп перемістили фокус своєї уваги і «пішли» з російського ринку. Ще один тренд – це зростання мобільних загроз. Ми очікуємо помітного збільшення «троянів» під Android, «орієнтованих» на збір даних банківських карт», – зазначив Павло.

Основні прогнози по Росії і країнам СНД:

Припиняться атаки на клієнтів банків – фізичних осіб з допомогою троянів для персональних комп’ютерів.

Збільшиться кількість розкрадань у юридичних осіб через дистанційне банківське обслуговування (ДБО) з використанням віддаленого підключення.

Кількість інцидентів і суми викрадених коштів збільшаться за рахунок перехоплення на Android-пристроях даних банківських карт, логінів і паролів для інтернет-банкінгу.

Виросте кількість інцидентів з фішингом щодо клієнтів банків у результаті появи нових злочинних груп і автоматизації процесу розкрадання грошових коштів.
Кількість інцидентів з POS-терміналами продовжить рости, оскільки кількість програм для цих цілей постійно зростає. Частина таких програм знаходиться у відкритому доступі.

Збільшиться кількість випадків шахрайства при здійсненні CNP-операцій (card not present, “без фізичної присутності картки”).

Кількість цільових атак продовжить рости за рахунок нових гравців, але їх ефективність в кількісному показнику залишиться невисокою.

Експерт також озвучив кілька прогнозів по країнах Європи і США:

Рівень шахрайства виросте, оскільки зона інтересів російськомовних хакерів і шахрайських угруповань розширилася також на Європу і США.

Виросте кількість випадків зараження Android-пристроїв троянами через можливість отримання даних банківських карт і здійснення шахрайських операцій з мобільних пристроїв.

Кількість інцидентів з викраденням готівки з банкоматів виросте, оскільки багато програмістів шкідливих програм лишаються не спійманими.

Шахрайство з POS-терміналами стане більш складним, а кількість атак з метою перехоплення банківських даних користувачів виросте.

Збільшаться випадки інцидентів, пов’язаних з атаками на торговельні системи у зв’язку із зростанням кількості троянів, націлених на їх діяльність.

Правда України

Фірташ і Коломойський втратили монополію на українському ринку добрив

dobryva

Дмитро Фірташ втратив монополію на українському ринку добрив з прийняттям законопроекту 2558а.

Про це на своїй сторінці у мережі написав заступник голови “Української аграрної асоціації” Мар’ян Заблоцький.

Крім того, за його словами додатковий заробіток втратив і Ігор Коломойський, який також контролює один завод із виробництва добрив

“Їхні депутати в Раді не підтримали законопроект. Всього олігархи втратили між 50 та 260 млн доларів надмірної націнки на добрива щороку. Відбулось це без зайвого шуму, рвання голосових зв’язок громадських активістів та без футболок з написом”, – написав Заблоцький.

За словами заступника, голосування відбулось за повної підтримки МінАПК та прем’єр-міністра, якого зараз чомусь звинувачують у зв’язках з Фірташем.

“Впевнений, що надмірна увага до цього питання тільки б зашкодила прийняттю законопроекту, на що знадобилось всього 3 місяці. Громадськість поки особливо про цю надзвичайно важливу зміну не знає, а от аграрії дуже скоро відчують, коли нарешті зможуть купляти не тільки українські та російські азотні добрива”, – підсумував він.

Правда України

Хабарники напружилися – Порошенко підписав закон, який дозволяє арешт майна корупціонерів

aresht-maina

Президент Петро Порошенко підписав закон, який дозволяє арешт майна будь-яких осіб у разі його використання в якості доказів у кримінальному провадженні. Про це свідчать дані на сторінці відповідного законопроекту на сайті Верховної Ради.

Заарештованим може бути майно, яким володіє, користується або розпоряджається підозрюваний, обвинувачений, засуджений, треті особи, юридична особа, до якої може бути застосовані заходи кримінально-правового характеру за рішенням, постановою суду або слідчого судді.

Треті особи, майно яких може бути арештоване, – це ті, хто отримали чи придбали у підозрюваного, обвинуваченого чи засудженого майно безоплатно або в обмін на суму значно нижче ринкової вартості або знали, що метою такої передачі є отримання доходу від майна, добутого в результаті вчинення злочину або щоб уникнути конфіскації.

Вищезазначені відомості щодо третьої особи повинні бути встановлені в судовому порядку на підставі достатності доказів.

Підставою для арешту майна є наявність постанови слідчого судді або суду за наявності сукупності доказів вважати, що майно було отримано злочинним шляхом.

Вартість майна, яке підлягає арешту, крім випадків арешту майна для забезпечення конфіскації, повинна відповідати вартості доходів, одержаних злочинним шляхом, або розміром неправомірної вигоди, отриманої юридичною особою.

В особливих випадках з метою збереження доказів або забезпечення можливої конфіскації, або спецконфіскації майна у кримінальному провадженні тяжкого чи особливо тяжкого злочину за погодженим з прокурором рішенням директора Національного антикорупційного бюро може бути накладено попередній арешт на майно або кошти на рахунках строком до 48 годин.

У той же час не пізніше ніж протягом 24 годин прокурор звертається до слідчого судді з клопотанням про арешт майна.

Якщо прокурор не звернувся до слідчого судді з клопотанням про арешт майна або якщо в задоволенні такого клопотання було відмовлено, попередній арешт вважається скасованим, а вилучене негайно повертається.

Законопроектом не допускається заборона використання житлового приміщення особам, які там проживають на законних підставах.

Нагадаємо, що 10 листопада Рада дозволила арешт майна будь-яких осіб у разі його використання в якості доказів у кримінальному провадженні.

Правда України

Українським водіям скоротили строки стягнення шкоди з винуватців ДТП

dtp

Українським водіям скоротили строки стягнення шкоди з винуватців ДТП – тієї його частини, яку потерпілий недоотримав від страхової компанії. Фінансисти називають це франшизою і не покривають за умовами своїх договорів: її розмір може становити від 1-2 тис. грн. до 5-10% вартості ремонту за умовами каско. Ще зрозуміліша ситуація з автоцивілкою, де виплати обмежуються лімітами 50-100 тис. грн., і все зверху оплачується з кишені водія.

Зміна термінів сталася через нову правову позицію, яку Верховний суд видав, розглядаючи справу №6-309цс15.

«Раніше трирічний термін позовної давності відраховувався з моменту виплати відшкодування страховиком, що було цілком логічно. З одного боку, до моменту виплати вже була постанова суду по самій аварії, в якій говорилося, яка зі сторін визнана винною в пригоді, з іншого – на підставі виставленого СТО рахунку відбувався платіж страхової компанії, і було ясно, яку частину збитку гасить СК, і скільки лягає на плечі водія. Тепер же ВСУ несподівано змінив підхід: відправною точкою став не момент страхової виплати (коли неясно ні хто винен, ні у скільки обійдеться ремонт), а сама ДТП. Ясно лише одне – у потерпілого, який не розпочинав тяжбу до укладення страховика, залишилося менше часу, щоб встигнути подати позов і вкластися в призначені три роки. Адже з моменту аварії до суду і виплати страхової компанії може проходити від півроку до двох років», – роз’яснив ситуацію старший партнер адвокатської компанії Ростислав Кравець.

Застосування франшиз в автострахуванні – дуже поширене явище. І не тільки в автоцивілці, але і в каско. Оскільки страхові компанії нашпигували свої страховки безліччю застережень для зниження цін полісів, які подорожчали в рази через девальвацію гривні. Тому наші СК досить часто не оплачують водіям всю вартість ремонту за умовами своїх договорів.

«У разі, коли в договорі встановлений страховий ліміт на виплату компенсації, наприклад, 20 000,00 грн., а збиток становить 30 000,00 грн., різницю в 10 000,00 грн., оплачує безпосередньо сам винуватець ДТП, в разі пред’явлення до нього позову», – уточнила нам старший юрист Дарія Давидова.

Стягнути з винуватця аварії збиток, за законом, можна і в тому, випадку якщо доплачувати за ремонт довелося через збільшення цінника станції техобслуговування.

«Страхові компанії часто здійснюють виплати не в повному обсязі, проте, це об’єктивно, адже узгодження суми та безпосередньо виплата розтягнуті в часі, іноді не тільки на кілька тижнів, а й на кілька місяців. СТО, які ремонтують автомобілі, купівлю запасних частин на них прив’язують до курсу долара і, відповідно, купують їх все дорожче і дорожче. Тому, при узгодженні ремонту ціна може бути одна, а потім грошових коштів не вистачає, і в акті виконаних робіт вартість може бути збільшена на кілька тисяч. Відповідно, різниця буде стягуватися з винної сторони, хоча сума страхової виплати далеко не виходить за рамки ліміту. Таких ситуацій зараз досить багато», – сказала юрист Вольга Шейко.

З оглядкою на свіжий висновок ВСУ людям рекомендують не зволікати з поданням позову на винуватця аварії. Відразу після оцінки пошкоджень на СТО і отримання попередньої відповіді від страхової компанії за сумою планованої виплати, подавати позовну заяву. В іншому випадку, винуватець ДТП зможе втекти, не заплативши за ремонт.

Правда України

Розслідування злочинів Євромайдану є важливим історичним завданням, яке влада поки не виконує

rozgon-maidan

Напередодні річниці жорстокого розгону студентів суспільство починає із подвоєним інтересом цікавитися результатами розслідування.

Усі знають, що його важко назвати ефективним. Про це свідчить і висновок Ради Європи, і згадка про нестачу доказів у звіті Міжнародного кримінального суду, і мізерна кількість обвинувачених у судових засіданнях, і пануючі настрої потерпілих від агресії тітушок, побиття правоохоронців та свавілля суддів.

Біль рідних, які тоді так і не дочекалися коханої людини.

Існує багато нарікань на процедуру розслідування, яка мала би стати основою для встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності. На практиці це не завжди означає обов’язок у будь-якому разі знайти винуватців, ідеться про те, що слідство повинно вжити усі доступні йому заходи для збору доказів у цих справах.

Розслідування злочинів Євромайдану є важливим історичним завданням, без виконання якого країна просто не може перейти на наступний етап розвитку.

Тому не досить сказати, що беркутівці вже “змили вину своєї кров’ю”, мовляв, давайте все забудемо. Марно переконувати усіх, що країна чинить спротив зовнішній агресії, тому не варто накручувати ситуацію.

Мовляв, і без того тяжко, а процес реформування міліції, прокуратури та суду об’єктивно складний та довгий, тому не сподівайтеся на швидкий пошук та покарання злочинців.

Щирість потуг влади щодо розслідування злочинів Євромайдану виказують не слова, а конкретні дії. Брифінги – це, звичайно, гарно. Але вони не замінять реальні результати.

Мало хто сумнівається, що у централізованій вертикалі, яка існувала у 2013 році, рішення про “очищення площі” не могло бути прийняте поза відома Віктора Януковича.

Але в суд треба буде пред’явити не умовиводи, а належні докази. Тим більше, що в судовому засіданні прокурори стикнуться із другою стороною, яка це заперечуватиме.

За роки “покращень” оточення Януковича накрало стільки, що може дозволити собі найкращих у світі адвокатів. І якщо такі вагомі докази є, то може варто сказати про них суспільству?

Тільки через рік незрозумілого зволікання запрацювало управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури. Саме це управління координує процес вивчення усіх злочинів, вчинених під час протесту.

Сумно бачити здивування політиків, які вперше чують, що в управління і досі немає кабінетів, комп’ютерів і ксероксів, а понад дві тисячі епізодів звалилися на плечі 18 слідчих.

Виходить, що справа просувається силами двох десятків людей, які проводять усі необхідні слідчі дії майже “на колінці”.

І це “найрезонансніше розслідування часів незалежної України”!

Такі речі взагалі не можуть бути предметом для тривалого обговорення. Якщо прокуратура не здатна забезпечити слідству матеріально-технічну базу, на що вона взагалі тоді здатна?

Серед цих 2000 епізодів є доволі складні справи, в яких потрібно розкрутити ланцюг наказів: від тих, хто натискав курок аж до безпосередніх організаторів. Тому аби “завалити” справи Євромайдану можна просто нічого не робити.

Якщо хочемо мати результат, тоді треба докласти чимало додаткових зусиль. Натомість, в ході розслідування до всього іншого ще впираємося у саботаж та протидію слідству. А також невирішені системні проблеми діяльності правоохоронних та судових органів, хвіст яких тягнеться ще задовго до початку Євромайдану.

Чого вартує непробивна кругова порука в МВС, де в переіменованому підрозділі служать ті ж самі беркутівці, які били Автомайдан на Щорса та Кріпосному.

І псевдоробота окремого управління Генпрокуратури, що було створене для встановлення відповідальних за неефективне розслідування, яке проводилося до створення єдиного координаційного центру.

Незрозуміло, чому його очолила людина, яка за твердженням адвокатів Небесної сотні, власне і завалила розслідування у прокуратурі Києва?

І суд, з доброї ласки якого прямо по дорозі до поліклініки раптово зникає командир “Чорної роти “Беркуту” Дмитро Садовник?

Відпущений під домашній арешт, попри те що підозрюється у безпосередньому керівництві силовиками під час розстрілів на Інститутській. Того дня 20 лютого 2014 року, коли загинуло 49 “озброєних” дерев’яними щитами протестувальників.

І вже через кілька місяців суд знову звільняє харківського тітушку Таваккула Рагімова під домашній арешт. Бо на момент судового розгляду Рагімов продовжує виконувати почесні обов’язки працівника міліції, що, на думку судді, служить запорукою його доброчесної поведінки. Теж очікувано втік.

Можновладці, які притихли після Євромайдану, доволі швидко зорієнтувалися у ситуації і знову “на коні”. Вони повертаються в політику, продовжують вести незаконний бізнес.

Вони прагнуть продемонструвати суспільству, що правила гри не змінилися. Цей сигнал януковичі майбутнього читають так: будучи при владі можна чинити найтяжчі злочини, потім можна цю владу втратити, система все одно тебе не здасть. Представники владної касти недоторканні.

За кілька місяців Євросоюз із великою долею вірогідності відмінить накладені ним санкції на високопосадовців режиму Януковича. Єврочиновники справедливо вважають, що два роки більше ніж достатньо, аби здобути беззаперечні докази їх причетності до корупційних діянь.

Приблизно у березні наступного року вони знову отримають контроль над своїми мільйонними статками, замороженими у різних країнах.

Зволікання із оголошеннями підозр пояснюють нестачею прямих доказів, адже багато людей втекли, а велику частину причетних ще належить встановити.

Але ж особи народних депутатів, які голосували за диктаторські закони, встановлені. І вони продовжують законотворити у парламенті нового скликання. Але чомусь слідство обмежилося тільки членами лічильної комісії.

Хіба порушуючи Конституцію та позбавляючи людей права на мирний протест, народні обранці із піднятими радісно обома руками 16 січня 2014 року не перевищили свої повноваження? У Кримінальному Кодексі є відповідні статті, які називають такі дії злочином.

Чим далі, тим менше людей вірять у результати розслідування. І, що особливо небезпечно, для країни, де йде війна і на руках у людей купа зброї, – потроху розчаровуються у праві як дієвому способі досягнення справедливості.

І дедалі частіше читаємо про самосуд, сміттєву люстрацію, бійки у засіданнях суду, заклики до насильницького “третього Майдану”. Це кардинальний розворот від курсу на демократичне суспільство та цінності, які ми відстоювали тієї “зими, яка нас змінила”.

Але такі настрої є природною реакцією на непокаране зло, і хто як не влада мала б це розуміти.

Розслідування злочинів Євромайдану є тестом для України на право мати чесні правила гри та якісно іншу систему управління. Аби жодній владі, незалежно від її кольорів та відтінків, більше ніколи в голову не прийшло розстрілювати беззбройних демонстрантів. Якщо не закриємо цю драматичну сторінку історії, то приречені її повторити.

Тим часом по одному із небагатьох епізодів Євромайдану, які передані до суду, приступили до опитування рідних. Один із таких тяжких виступів на суді. Мати втратила на Майдані свого 19-річного кучерявого Ромчика. Син загинув за омріяну “свобідну країну”.

І все, що у неї лишилося, – це рюкзачок зі шкарпетками, зубною щіткою та обгортками від цукерок… бо “він був чемний” та “не кидав обгортки на вулиці”. І оте, чому Ромчик так “спішив жити” і навіть “у школі здав іспити екстерном”…

А через грати у судовому засіданні ці болісні свідчення слухають не втікачі Захарченко чи то Янукович, і навіть не Єфремов чи Кернес, а тільки Аброськін та Зінченко – ймовірні рядові виконавці злочинних наказів перерахованих вище та їм подібних.

І молода жінка говорить як десять років тому, за покликом серця, вона із чоловіком сама була на Помаранчевому Майдані. А відтак, хоча дуже переживала за сина, але навіть “не мала чим йому заперечити”.

Невже і наші діти будуть змушені боротися за свободу на цій залитій кров’ю та сльозами площі?

Можливо, така перспектива хвилює тільки звичайних людей, а не тих, кого енергією Майдану винесло на владний Олімп. Але дивує, що влада – і тут мова йде про всі без винятку політичні сили в парламенті, які приписують собі відданість демократичним принципам, – не розуміє простої речі. Її легітимність прямо залежить від результатів розслідування.

Вибори до загальнонаціональних органів пройшли лише у травні та відповідно у жовтні 2014 року. До цього часу із лютого по травень 2014 країною керувала ціла когорта в.о. та призначених цими в.о. людей.

В умовах системного та масштабного переслідування десятків тисяч демонстрантів та втечі Януковича у лютому 2014 року в опозиції не було жодного іншого вибору, окрім як взяти управління країною в свої руки.

Але відсутність результатів розслідування, яке це наочно демонструє, насправді робить нову владу хунтою. І ллє воду на млин російської пропаганди.

Активна громадськість ніколи не мала особливих ілюзій щодо нової влади. Хоча вона в рази краща за попередню, але також далека від цінностей прав людини. Багато кого з цих людей ми бачили в дії раніше, зокрема, і на керівних посадах.

Тож, якщо хочемо отримати належні результати розслідування, слід озброїтися майданівським принципом та брати відповідальність на себе.

Уже зараз рідні загиблих проводять паралельні розслідування, волонтери переглядають терабайти відеоматеріалів та відстежують, скільки пострілів зробили обвинувачені, адвокати об’єднуються в групу аби спільно працювати над виробленням правової позиції, звичайні громадяни ходять на судові засідання, хоча подекуди вони затягуються до самого ранку.

Правозахисники вивчають моделі міжнародних гібридних трибуналів, експерти розробляють зміни до законодавства, аби залучити до розслідування та відправлення правосуддя міжнародних слідчих та суддів.

Таких звичайних людей та зроблених ними конкретних справ має ставати більше.

Якщо ви можете допомогти управлінню спеціальних розслідувань ГПУ технікою, зв’яжіться із нами, ми допоможемо її передати. Маєте інформацію про переслідування у Києві та особливо у регіонах, якої бракує міжнародному суду в Гаазі для кваліфікації злочинів проти людяності, – повідомляйте нам. Це буде ваш власний внесок у відновлення справедливості.

Ми просто не маємо права здаватися. Опускати руки та піддаватися зневірі для нас, людей, які лишилися живі, – невиправдана розкіш.

Правда України

У другу річницю початку Євромайдану Україна знову опинилась на краю прірви

euromaidan

У другу річницю початку Євромайдану, який потім переріс в Революцію Гідності, Україна знову опинилась на краю прірви.

До цього краю її привели жадібність та неспроможність піднятись зі своїх особистих корисливих інтересів до рівня національних, чи, принаймні, від своїх миттєвих інтересів до стратегічних, які не можуть не корелюватись з національними більшості теперішнього політичного істеблішменту.

Перший – це економічний колапс, який може статись внаслідок некомпетентних дій уряду, корупції та непроведеної інституційної реформи, а також економічної складової війни з Росією.

Другий – це міжкланові протиріччя, які не можуть бути розв’язані в рамках діючої моделі влади та управління та існуючого рівня політичної культури основних кланів та груп. Наявний приклад – ситуація з Корбаном.

Третій – це можливість політичного загострення внаслідок спроб вирішити конфлікт на Донбасі нехтуючи національними інтересами за наявності зовнішнього тиску.

В цьому можна звинуватити Порошенка, але слід зазначити, що його зовнішньополітичні прорахунки не мали б таких наслідків, якщо б система ухвалення рішень на найвищому рівні працювала б в інший, більш ефективний спосіб.

Всі ці ризики, як бачимо, в той чи інший спосіб пов’язані з неефективною, навіть хибною системою влади та управління, яка створює деструктивні мотивації. Як раз цю систему і не змінюють, незважаючи на красиві гасла, теперішні керівники України.

З Революції Гідності в Україні розпочався реальний процес трансформації суспільства і країни. Суспільства, в якому громадяни, як свідомі суб’єкти суспільного процесу, разом формують правила свого співжиття як нації, і наймають владу для реалізації, захисту, обслуговування своїх інтересів.

Цей процес характеризується формуванням системи влади “знизу”, шляхом найму, а в разі незадоволеності управлінням – відсторонення представників влади. Саме так було з Януковичем і його командою.

Але нове керівництво не стало руйнувати хибну систему. Воно лише змінило зовнішньополітичний вектор і розпочало повільну лібералізацію. А боротьбу з корупцією проводить лише під тиском громадянського суспільства.

Те ж саме стосується й великого бізнесу, який діє за принципом “Пока гром не грянет – мужик не прекрестится”.

Лише від’єднання від олігархічної кормушки та усвідомлення втрат внаслідок катастрофічної декапіталізації почали спонукати його найвпливовіших представників розпочати так звані Хаяттські консультації та ініціювати інші, більш широкі комунікативні площадки.

Також слід розуміти, що ще значна частина суспільства, яка задавлена бідністю, ще не вийшла з пострадянських обійм патерналізму, ще піддається маніпулятивним технологіям, що і довели місцеві вибори.

Хоча вибори також довели і готовність суспільства до мобілізації, коли є чітка межа між чорним та білим, як наприклад в Миколаєві.

Зовнішні фактори також не є сприятливими. Так, західні партнери ще допомагають Україні, але зараз майже за лише ціннісною ознакою – як жертві агресії Путіна.

Україна за цей період не довела свою привабливість як перспективного та надійного економічного партнера. До того ж, при проведенні зовнішньої політики не враховуються геополітичні чинники.

Такі як об’єктивна спільність інтересів Німеччини та Росії наприклад. І відповідна зацікавленість “Старої Європи” саме зам’яти конфлікт, щоб не постраждали її економічні інтереси.

В чинній політичній конструкції склалася патова ситуація. Лишати чинний уряд не можна – він веде країну до соціально-економічної катастрофи. Спроба замінити уряд несе загрози розпаду коаліції та неформування нової, а якщо і формування то з ризиками антинаціонального формату.

Розпад коаліції – це дострокові вибори парламенту. Чи призведуть вони зараз до покращення ситуації і вирішення системних проблем?

Звісно ні! Навпаки вони мажуть призвести до ще більшої політичної дестабілізації.

Недаремно дострокові вибори парламенту є частиною плану Б Суркова, який чомусь досі не оголошений ГПУ в розшук. Останні заяви лідерів “Самопомічі” та “Батьківщини” свідчать про розуміння ними таких ризиків.

Який вихід? Вийти за рамки чинної політичної конструкції, зламати стару хибну систему та створити нову ефективну!

Це можна зробити запустивши одразу два процеси.

Перший – швидка інституційна реформа в межах діючого конституційного поля та реалізація на цій основі національної антикризової програми.

Другий – повне перезавантаження системи шляхом ухвалення нової Конституції України в установчий спосіб.

Стаття 90 Конституції України говорить, що: “Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо:

1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції;

2) протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України;

3) протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.

Тобто президент має право достроково припинити повноваження Верховної Ради, але не зобов’язаний.

А стаття 83 говорить, що до складу коаліції має входити більшість народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради.

Це означає що є можливість переформатування коаліції без участі в неї звичайних корупціонерів, на зразок Мартиненка та проросійських корупціонерів з “Опозиційного блоку”.

Питання полягає в принципах формування, структурі, складі та першочергових завданнях нового уряду.

Формування нового уряду, здатного впоратись з кризою, швидко провести інституційну реформу, змінивши власну структуру, прибравши дублюючі та не потрібні функції, скоротивши чисельність та встановивши за рахунок цього гідну і мотивуючу систему оплати праці.

А також запровадити ефективну систему ухвалення та реалізації рішень на основі єдиної уніфікованої прозорої, за виключенням питань нацбезпеки, системи електронного документообігу та швидко провести системні податкову та секторальні реформи, водночас вживаючи антикризові заходи…

Все це не може відбутись без активної участі громадянського суспільства та бізнес-середовища.

Саме вони є головними стейк-холдерами реальних реформ. Вони мають самоструктуризуватись, можливо, через проведення загальнонаціональних форумів, і на цій основі взяти безпосередню участь у формуванні нового уряду і його програми дій.

Вони також мають дотиснути депутатів – тих, хто відчуває власну відповідальність за майбутнє країни, та президента щодо формування нового уряду та нової відповідальної проурядової більшості.

Саме вони мають відбраковувати претендентів на посади в уряді, але робити це аргументовано і прозоро.

Так саме разом з формуванням нового уряду має бути погоджений та зреалізований алгоритм дій унеможливлення корупції, підкреслюю унеможливлення, а не боротьби. Головними тут мають бути інституційний, мотиваційний та процедурний чинники.

Тотальний контроль доходів та витрат чиновників, суддів, прокурорів та повсюдне застосування поліграфів мають стати нормою.

Цей чинник на порядок важливіший ніж виконання положень закону про очищення влади, деякі з яких потребують корегування. Всі ці питання мають бути терміново врегульовані законом.

Також мають бути приведені у відповідність до діючої Конституції всі нормативно-правові акти, з якими цього досі не зробили, як, наприклад, щодо національних регуляторів чи ВПК з “Укроборонпромом”.

Більше того – такий новий уряд має отримати максимум повноважень в рамках діючої Конституції. І рік недоторканості. В тому числі, і від “майданів”.

Ця недоторканість, втім, не повинна мати ознак ухилення від відповідальності. Уряд має щоквартально звітуватись за чітко визначеними заздалегідь критеріями та показниками.

Але за рік цей уряд має вивести країну з кризи та проінвентаризувати її, щоб потім передати наступному, який вже буде сформований на основі нової Конституції.

Власне, от і підійшли до другого питання – до ухвалення нової Конституції.

Відповідно до статті 5 діючого Основного Закону, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Статті 154-159 діючої Конституції регламентують виключно внесення змін до неї.

Отже питання ухвалення нової Конституції не є врегульованим. Єдина норма, яка має до цього відношення – це норма статті 156, яка опосередковано вимагає проведення всенародного референдуму щодо питань, які визначають конституційний лад.

Відповідно до цього, Верховна Рада має право інституалізувати процес ухвалення нової Конституції. Вона може ухвалити закон про Конституанту – спеціальний орган установчої влади народу, функція та повноваження якого – виключно розробка та ухвалення нової Конституції України.

Як буде називатись цей орган – Установчі Збори, Конституційна Асамблея, Конституційний Конвент – неважливо. Авторові особисто подобається назва Народне Віче, яка повертає до слов’янських традицій вічової демократії.

Головне інше – щоб делегати цього органу обирались на всенародних виборах, оптимально – за багатомандатною мажоритарною системою, як такою, що найменше піддається зловживанням.

Суб’єктами цих виборів були б об’єднання громадян.

Далі треба встановити критерії для делегатів, які б забезпечили якісний склад цього органу, ну і, звісно, передбачалося б наступне обмеження для делегатів можливостей обіймати наступні 5 чи 10 років посади у владі.

Цей мотиваційний чинник і є засадничим для установчої влади. Бо не може формувати правила той, хто має по ним грати.

Саме тоді Конституція, якою б вона не була за змістом, буде справжньою Суспільною Угодою, за якою громадяни потім винайматимуть владу.

На основі власного досвіду участі в підготовці текстів проектів Конституції можу стверджувати, що головне не форма правління.

Хоча саме зараз, враховуючи той факт, що в країні, на жаль, немає державних діячів, системних менеджерів та високоморальних авторитетів в одній особі, а ті, хто найбільш впізнавані, стали такими як правило штовхаючи інших, варто йти далі по шляху посилення ролі парламенту та місцевого самоврядування, визначати мету та принципи створення держави, а також механізми контролю громадян за владою та відповідальності влади.

Але в будь-якому разі і вибори до органу установчої влади, на яких працюватимуть інші мотиваційні чинники і для виборців, і для кандидатів в делегати, і сам процес роботи цього органу, і реальна всенародна конституційна дискусія стануть потужними факторами інтеграції української політичної нації, на відміну від того, що може відбутись на дострокових парламентських виборах.

А норми Конституції, ухваленої органом установчої влади та легітимізованої всенародним референдумом стануть справжнім Основним Законом.

Ініціатива щодо всенародних виборів органу установчої влади може стати і виходом з глухого кута мінських домовленостей.

Вже зрозуміло, що “особливий статус Донбасу” не має шансів бути проголосованим в парламенті. А проведення місцевих виборів на окупованих територіях без цього навряд чи можливе.

Проте висування вимоги забезпечення проведення виборів до органу установчої влади, який власне і буде визначатись по всіх питаннях державного устрою, вибиває останні аргументи у Путіна та контрольованих ним сепаратистів.

І демократичний Захід не зможе нічого заперечити. Громадяни мають власноруч вирішити, в якій країні вони хочуть жити. Але при цьому меншість не зможе диктувати умови більшості.

Сподіваюсь інстинкт самозбереження себе в Україні (це – важливо!) і мінімальне відчуття відповідальності за країну допоможуть і депутатам, і президенту піти саме цим шляхом.

Якщо в грудні місяці будуть ухвалені зазначені вище стратегічні рішення щодо уряду і конституційного процесу, а подібний законопроект вже розробляється Коаліцією громадянського суспільства, а уряд зможе швидко провести необхідні зміни і встигне вирішити бюджетні проблеми, то вже в березні можна провести вибори до органу установчої влади.

Ще 2-3 місяці знадобляться на ухвалення тексту нової Конституції і ще 2 на проведення референдуму з її затвердження. Тобто вже в вересні маємо шанс оновити нашу державу.

Далі мають бути проведені вибори тих органів влади та місцевого самоврядування, які будуть передбачені новою Конституцією і в грудні сформований новий, сподіваюсь, ще більш прогресивний уряд, завданням якого буде вже не подолання кризи, а прискорений розвиток і відповіді на нові цивілізаційні виклики.

А тоді може вже доведеться вже не в ЄС інтегруватись, а якийсь новий Східно-Європейський Союз створювати, а потім з США, Канадою, Британією та Австралією?

Правда України

Українській владі потрібно завчасно потурбуватися про можливий відхід бізнесу в Європу

euro-business

Минулого тижня Європейська бізнес асоціація (EBA) – одне з найбільших українських об’єднань бізнесу – переобрала своє керівництво.

Інтереси європейського бізнесу, що працює в Україні, тепер захищатиме Кшиштоф Седлецьки.

Новий президент EBA вже давно працює в Україні і знає наші “особливості” не з чуток. Але це не заважає йому залишатися оптимістом, принаймні щодо довгострокових перспектив інвестування в Україну.

При цьому Кшиштоф Седлецьки нагадує: режим вільної торгівлі з ЄС – це не лише колосальні можливості, але й ризики. Україні варто потурбуватися про можливий відхід бізнесу в Європу. Цей процес може різко активізуватися, якщо бізнес-клімат в країні залишиться тим самим.

– Перш за все, як ви оцінюєте нинішній стан взаємодії влади з бізнесом?

– Відносини “бізнес-влада” не діляться на чорне і біле, добре і погане. Не можна однозначно оцінити цю складну, багаторівневу і залежну від багатьох зовнішніх факторів взаємодію.

Зараз діалог є, що дуже тішить. Нас чують, до нашої думки дослухаються, влада відкрита для партнерського діалогу.

Але історично склалося так, що в Україні відносини “бізнес-влада” проходять тільки своє становлення. Те бездоганне, ефективне партнерство, яке в Європі працює вже багато десятків років, в Україні тільки зароджується і поступово доходить до належного рівня.

Очевидно, що роботи у нас ще багато. Так, наприклад, іноді вимоги наших партнерів у владі дивні. Часто влада звертається до нас з проханням про виконання роботи, яка далеко не завжди в нашій компетенції.

– Що ви маєте на увазі?

– Наприклад, нас просять про підготовку підзаконних актів – що є чіткою прерогативою і завданням держави в інших країнах. Ми не відмовляємося допомогти, адже розуміємо, що ресурси держави обмежені, не вистачає людей, які розуміють сучасний менеджмент, управління і бізнес.

Ми допомагаємо і ділимося ресурсами нашої Асоціації, компаній-членів. Спільна робота є. Чи може вона бути кращою і ефективнішою? Може.

– В Україні публічний діалог – це одне, а кінцевий результат – зовсім інше. Ми, наприклад, можемо рік публічно і прозоро готувати проект змін до Податкового кодексу, а в останню ніч перед голосуванням на колінах його переписати або ж через поправки з голосу змінити раніше обумовлені пункти.

– Мені складно не погодитися з вами, але чого тоді ви очікуєте від нас? Ми організація, яка представляє бізнес.

Бізнес передусім потребує діалогу, і ми намагаємося знайти його. Ми не організація, яка виставить намети перед Верховною радою. Ми бачимо ці проблеми, але все одно, базою спілкування з органами влади будь-якого рівня для нас є партнерський відкритий діалог.

– Чи бачите ви спосіб зламати цю практику?

– Дуже хороше запитання. Я б хотів його навіть розширити. Це один з прикладів українських реалій, які мені б хотілося кардинально змінити.

Підхід до роботи над ключовими реформами треба міняти повністю. Якщо ми поміняємо лише щось одне, ця зміна розчиниться в інших проблемах.

Наведу приклад. У Києві є нова поліція. Всі раді, всі задоволені, і я сподіваюся, що вона працює правильно. Але поки змінена тільки маленька цеглина у великій стіні. Як довго ця поліція залишиться такою, якою ми хотіли б її бачити? Як сильно навколишня стіна буде тиснути на цю нову маленьку цеглину і як довго вона зможе чинити опір цьому тиску?

Потрібно якомога швидше міняти інші “цеглини”. Це складні зміни. І вони йдуть повільніше, ніж очікували українці і бізнес, який також є частиною суспільства.

– Як ви вважаєте, скільки пропозицій, які подаються бізнесом, враховуються потім владою?

– У мене трохи інший підхід. Україна є демократичною, сучасною державою, яка повинна управлятися своїми представниками у Верховній раді, урядом і президентом. Це органи, які мають виходити з ініціативами, вони відповідають перед українським народом за свою діяльність через те, як вони керують країною.

Ви їх обрали, ви віддали їм в руки владу, щоб вони керували країною.

Бізнес зі своїми пропозиціями може лише сигналізувати, коментувати, попереджати. І це дуже добре, це і є діалог з урядом.

– Ви подавали свої пропозиції до оприлюдненого Мінфіном нового проекту Податкового кодексу (ПК)?

– Ми в процесі, спілкуємося з Мінфіном, перебуваємо у постійному контакті. Але часу між тим, коли реформа була заявлена, і коли її хочуть впровадити в життя – дуже мало.

Зрозуміло, що Україні потрібно все робити швидко. Але в цьому випадку поспіх може не спрацювати. Бізнес може не встигнути впровадити цю реформу в життя.

– На вашу думку, коли вона повинна стартувати?

– Податкова реформа мала бути запропонована рік тому і запроваджена з 1 січня 2016 року. Тоді це було б і швидко, і правильно. Але треба звернути увагу на ще один факт.

Україна позиціонує себе як країна, яка дотримується законів. Якщо я не помиляюся, є закон, який говорить, що зміни в законодавство, які впливають на бюджетні показники, повинні бути подані до 1 липня. Це вже не перший випадок, коли ця норма порушується.

У мене такий, вибачте, шизофренічний підхід до цього: якщо уряд вимагає від бізнесу і суспільства дотримуватися закону, то він сам також має працювати згідно із законом.

Сьогодні свої дії уряд аргументує надзвичайною ситуацією через війну, економічну кризу.

Знаєте, якщо процес реформ йтиме тими темпами, як зараз, то коли Україна збирається виходити з цієї кризи? За останні кілька років, останні два роки економіка показала мінус 25% ВВП. Це катастрофа. Інакше це назвати неможливо. Є прогнози, що наступного року Україна збільшить на 1-2% свій ВВП.

Але ж 1-2% – це нуль. Ми сидимо в ямі. Для того щоб Україна почала наздоганяти не Німеччину і Францію, а хоча б Польщу, потрібно рости двозначними темпами. Ось тоді можна буде говорити про вихід з кризи.

– На базі чого це може розпочатися?

– Я не революціонер. Я вважаю, що все має розвиватися логічно, базуватися на законі та демократії. Це абсолютний must для країни, що розвивається.

Але тут, як мені здається, революційний підхід неминучий. Якщо ви подивитеся на законодавчу систему України, то це джунглі. Це повні джунглі! Виправити її практично неможливо.

Ці “джунглі” треба підпалити – навіть не рубати, а саме підпалити! Знищити і почати будувати щось нове.

Інакше ми будемо продовжувати крутитися без толку в цих джунглях законів, бігати, як пес за власним хвостом.

За дев’ять років роботи в Україні я навчився тому, що будь-яку хорошу ініціативу тут можна вбити законом.

– Є думка, що різке зниження податків, яке пропонує парламентський варіант податкової реформи, дасть різке зростання ВВП в майбутньому. Ви погоджуєтесь з такою оцінкою?

– Загалом, так, я згоден з таким підходом. Але не можна забувати про те, що ми в Україні, і потрібно враховувати те, що рівень тіньової економіки у нас оцінюється від 50% до 70%.

І тепер питання таке: якщо раніше я вас просив платити 25%, а тепер прошу 15%, а ви заробляли собі своє і не платили податки взагалі, то навіщо ж вам віддавати нехай і меншу, але все ж частину свого заробітку?

– А що як я не сплачую державі 25%, але плачу 15% в інший спосіб? У певний момент я можу вирішити, що платити 15% державі дешевше і вигідніше, ніж перебувати в тіні.

– Питання в тому, коли настане цей момент. І ще, крім вигоди, є ж ще й палиця.

Якщо в такій країні, як Німеччина чи Франція, вас визнають порушником закону про оподаткування, ви потрапите під дуже серйозні штрафи. В Україні у мене склалося таке враження, що держава фокусується тільки на білій частині економіки, на цих, припустимо, 50% підприємців.

Ми – білий легальний бізнес, сплачуємо всі податки, тому нас найлегше контролювати. Коли закони далеко не однозначні, завжди можна знайти якесь відхилення і накласти штраф. При цьому поряд продовжуватиме працювати компанія, яка не платить нічого, ховається від контролю, а держава її не помічає.

Потрібно дати тіньовому сектору, з одного боку, підґрунтя для того, щоб податок було вигідніше платити, ніж не платити. А з іншого боку – ефективну палицю, щоб ті, яким підґрунтя мало, отримували штрафи і покарання – таким чином, закликати їх до порядку.

– Начебто у нас палиця і так сильна. Чому ж вона не діє?

– Палиця ефективна, але вона займається в основному “білим” бізнесом. Уявіть, ви чиновник податкової. От є зареєстрована компанія, є її адреса, ви приходите, там є бухгалтер, ви його м’яко лякаєте, він приносить документи, ви знаходите помилки – все, знайшли шахрая! Ось чиновник молодець – працює, знайшов порушника, поповнив бюджет.

А для того щоб вийти на тіньовий бізнес, його для початку потрібно знайти. Докласти певні зусилля. Він же ховається. А у нас фіскали працюють за наступним принципом: навіщо ходити на незвідану територію, якщо у нас вже є готові жертви?

– Зараз ведеться багато дискусій з приводу зниження єдиного соціального внеску, який теж нібито повинен вивести бізнес з тіні. Те, що пропонується 20% ставка, справить ефект на компанії?

– Безумовно, це знизить навантаження на бізнес. Але тут дуже тонка межа. З одного боку, це зниження навантаження на бізнес, а з іншого боку – від ЄСВ залежить фінансування соціальної сфери. Я поки не готовий відповісти, 20% – це правильно чи ні. Чого мені не вистачає в запропонованій податковій реформі? Дуже гарно звучить – 20/20/20. Але ви впевнені, що не повинно бути 19/20/21?

– У Словаччині 19% вийшло. До речі, Україна багато в чому успадковує Словаччину. Як ви вважаєте, наскільки їхній досвід підходить для нас?

– Безумовно, східноєвропейський досвід ближчий Україні. Ми сиділи в одному таборі досить довго. Причому, на жаль чи на щастя, та частина Східної Європи, яка не була в межах Радянського Союзу, значно менший час була під впливом комунізму. Вона була досить відкритою країною, ми могли подорожувати і бачити, як функціонує Захід. У багатьох країнах була приватна власність.

В Україні за часів СРСР практично не було ані приватної землі, ані приватних підприємців. У людей не було шансу навіть спробувати це.

Я це до того кажу, що якою хорошою не була система, треба ще враховувати особливості українського ринку.

Так, словацька система, як мені здається, досить хороша. Можна ще подивитися на естонський досвід, але Естонія ще більше відрізняється від України, ніж Словаччина. По-перше, розміром. По-друге, естонці за характером ближчі до скандинавів, які законослухняні, готові чесно і легально платити.

Українці ближчі до поляків, погодьтеся, ми б з таким задоволенням обійшли різні вимоги… Хтось мені сказав хорошу фразу: “Всі українці проти корупції, але всі хочуть дешево вирішувати проблеми з законом”.

– Чи потрібно вигадувати велосипед?

– Я б не вигадував, але й бездумно копіювати не варто. Треба враховувати все – інший менталітет, іншу історію, досвід. Навіть останні 20 років Україна розвивалася трохи по-іншому, ніж Словаччина.

Якщо ми просто візьмемо і скопіюємо їхню модель, не факт, що вона завжди зможе ефективно спрацювати. Але брати найкраще з чужих моделей, сприймати Східну Європу як джерело досвіду – розумно.

Можна, звичайно, спробувати сінгапурську або аргентинську модель, але вони зовсім віддалені від наших реалій.

– З усіх східноєвропейських моделей яку ви вважаєте найближчою Україні? І яка найбільш успішна?

– Безумовно, найуспішніша – це модель країн Балтії. Так, до кризи вони падали, і дуже сильно, але, незважаючи на це, вони, як маленький літачок, вийшли з турбулентності й летять собі комфортно далі.

– Вони більш успішні, ніж польська модель?

– Я б сказав, що так – більш успішні.

– Чому? Польща пережила кризу без втрат, а там було таке падіння ВВП, навіть більше, ніж в Україні.

– Мінуси були більші, безумовно. Продовжуючи порівняння: Польща – це великий трансатлантичний лайнер. Його важче потрусити турбулентністю, ніж ту саму Балтію чи Словенію, які дуже залежать від зовнішнього світу.

Польща, як і Україна, сама для себе будує цей світ. Тобто ми залежимо, звичайно, від зовнішніх геополітичних та макроекономічних факторів, але при цьому маємо досить велику критичну масу всередині. Маленькі країни цього не мають. Якщо починаються зовнішні коливання, автоматично починається турбулентність в країні. Але примітно те, що маленькі Словенія і країни Балтії моментально з цієї турбулентності вийшли. А велика Україна потрапила і довго сидить.

Я не фахівець з усіх без винятку питань оподаткування, але я б ще запропонував поглянути на Грузію. Ця країна вибралася з катастрофічного становища за рекордно короткий час – це приклад для всіх, в тому числі східноєвропейських країн Євросоюзу.

– В останні квартали опитування Європейської Бізнес Асоціації показують, що очікування бізнесу падають.

– Вони не падають, вони стабільно низькі. Який взагалі принцип нашого індексу? Це суб’єктивний підхід менеджерів. В Індексі ставимо запитання, наприклад, “Як ви вважаєте, бізнес покращився чи погіршився?”. Відповідь на нього – це особисте відчуття бізнесмена. Хто б не казав, що бізнес думає цифрами, а людський фактор відіграє дуже велику роль.

Якщо цифри показують мені одне, а я інтуїтивно відчуваю, що наступного року моїй компанії буде погано, я буду обережний у висловлюваннях. Та й що такого відбулося, щоб бізнес став оптимістичніший?

– Економіка припинила падати.

– Тому й Індекс теж драматично не падає. Явних причин, які б змусили нас сказати: “Завтра Україна буде процвітати”, немає. Поки що – ось уже два роки – ми чуємо лише наміри, а не факти…

Цього року падіння ВВП – 14,5%. Це ви називаєте зупинкою падіння? На 2016 обіцянки між 1 і 2%. А якщо не буде 1 і 2%, то може бути мінус 1%. Звичайно, падати вже нікуди, після 25% падіння.

Скажу ще так:

на моїх останніх переговорах і розмовах з бізнесом – великим і малим – більше оптимізму якраз у великого бізнесу.

– Чому?

– Я сам собі задаю це питання. Причому оптимізм у бізнесу швидше такий, знаєте, обережний. Це не сліпа віра в те, що “завтра все моментально стане краще”, це більше схоже на “по ідеї, все повинно почати поліпшуватися”.

– Звичайно, великий бізнес більш інформований.

– У мене немає секретного зв’язку з МВФ або іншими організаціями. Думаю, його немає і у більшості бізнесу.

Але в деяких секторах, таких як аграрний, IT, є невеликі просвіти. Ми бачимо перші ластівки поліпшення. Можливо, ми перебільшуємо, бо дуже хочемо їх бачити. Але у дискусіях і розмовах між бізнесом певний момент кращої перспективи з’являється.

– 1 січня почне працювати план вільної торгової зони з ЄС. Якими є очікування бізнесу? Це призведе до поліпшення чи до погіршення?

– Це величезний шанс для України. В моєму розумінні, не всі до кінця оцінюють цей шанс.

Для нас, для міжнародних корпорацій, які щось завозять в Україну, навряд чи щось драматично зміниться. Для моєї компанії, в принципі, не зміниться взагалі нічого.

Але для українського бізнесу це шанс, це вихід на ринок, це інші стандарти бізнесу.

І бізнес розуміє, що не треба знову чекати чогось від уряду. Європа – це не контакти на рівні влади. Вже навіть зараз видно, скільки українських фірм відкривається в Польщі. Щотижня я чую від знайомих, як той чи інший відкрив офіс у Польщі. Значить, люди хочуть і готові щось робити.

Звичайно, існує небезпека, що цей бізнес переїде в Польщу. Бізнес – він розумний, він керується раціональними підставами. Якщо він побачить, що в Польщі, Чехії, Естонії можна робити все те ж саме, тільки без якоїсь бюрократичних проблем, простіше, з меншим податковим навантаженням, то він туди переїде. Це, звичайно, небезпека для України.

Тому держава має намагатися якнайшвидше поліпшити місцевий клімат для бізнесу, мотивувати його залишитися.

І йдеться не тільки про великий бізнес, який або виїде, або не прийде, а й про наш, український бізнес. Треба переконати його залишитися, застерегти від пошуку кращих місць для розвитку за кордоном. В іншому випадку для України це може бути величезною проблемою.

– Напевно, у вас є знайомі європейські підприємці. Ваша порада для них: йти зараз в Україну або почекати?

– Йти, але тільки з розумінням складнощів ведення бізнесу в Україні, з розумінням особливостей українського ринку.

Це не негатив. Це раціональність. Якщо хтось їде робити бізнес до Сибіру, а потім нарікає, що там холодно, то це означає, що він не підготувався, не знав, куди поїхав, або не досліджував ринок.

Тут те ж саме: якщо хтось приїжджає в Україну і скаржиться на бюрократію, отже, він не розуміє, що це місцеві умови ведення бізнесу. Зрештою, якщо подивитеся, то з 900 членів Європейської Бізнес Асоціації майже половина – це закордонні компанії, і вони тут працюють.

А нові не приходять, тому що раніше Україна була країною великого ризику і великого прибутку. Тепер ризик залишився, а прибутку немає. Просто країна збідніла. Якщо хтось хоче продавати телевізори, напевно, це не найкращий час для України. З іншого боку, скрізь є конкуренція, і хтось в Україні ці телевізори купує. Якщо ти запропонуєш кращі умови, кращі телевізори й нормальні ціни, то будеш продавати.

– Як ви думаєте, коли дійсно бізнес почне повертатися?

– Спочатку треба тут всередині навести лад, забезпечити хороший клімат для бізнесу, потім це треба озвучити.

Одне із завдань Європейської Бізнес Асоціації – це промоція України в Європі та світі. Але, скажіть, чи можу я завтра вийти на європейський бізнес-форум і сказати: “Слухайте, приїжджайте завтра в Україну, все буде відмінно”? За тиждень бізнесмени, що приїхали сюди, зателефонують мені і скажуть: “Мене тут на митниці тримають вже третій день”. Тобто ми хочемо допомогти просуванню України до Європи, але наші руки трохи зв’язані реальністю.

Але якщо хтось питає мене, йти в Україну чи ні, я кажу: “Подивись на карту, на кількість населення, на їхні ідеї. Вони хочуть йти в Європу, хочуть розвивати свою країну. Врахуй, що там розвинена бюрократія, що в тебе будуть корупційні виклики, врахуй, що є певні ризики. Якщо це все складеш і все одно вважатимеш, що можна вигідно інвестувати сьогодні, то заходь”. Тому що сьогодні зайти простіше. Конкуренції немає. Коли Україна почне розвиватися, буде складніше зайняти свою нішу.

Чому компанії, які тут є, не йдуть, хоча тут так погано? Тому що всі сподіваються на майбутнє, займають своє місце. Рано чи пізно, але настане момент, коли Україна почне процвітати. І ми будемо на місці, ми знатимемо цей ринок.

– Як ви вважаєте, те, що зона вільної торгівлі з ЄС була перенесена на рік, було помилкою? З точки зору бізнесу.

– Мені дуже складно оцінювати причини, я не знаю всіх факторів. З точки зору бізнесу, мені здається, що чим раніше, тим краще. Це шанс для бізнесу. Мені навіть здається, що більше для українського, ніж для європейського.

– Є поширена думка, що українському бізнесу складно йти в Європу, мовляв, у нас йде війна і ми ненадійний партнер.

– Якщо ви будете відкривати свій бізнес, ви теж зважуватимете ризики і можливості.

Нині робоча сила в Україні досить дешева. Великі європейські корпорації бачать це, але поки бояться. Проте українські компанії, які загартовані в цій бюрократії, у цій боротьбі з органами, бандитизмом, знають, як це зробити. Чому б тут не виробляти? Бар’єри знесені. Чому не продавати в Європу?

Є така приказка: “Хто хоче, той шукає можливості, хто не хоче — шукає причини”. Якщо керуватися другою її частиною, то, звісно, нічого не вийде.

– Які галузі можуть зацікавити інвесторів?

– Чим славиться Україна? Звичайно, землею і всім, що з нею пов’язано.

– Чи можливо, що сюди прийдуть без закону про продаж землі?

– Мені здається, що там теж ігри, які не до кінця зрозумілі. Складно мені це коментувати.

– А з точки зору бізнесмена, чи реально йти, коли базового закону ще немає?

– У багатьох країнах також є подібні обмеження. У Шанхаї земля під хмарочоси була здана в оренду. І все одно люди ризикнули, поставили на орендованій землі гігантські хмарочоси, тому що бачили шанс, бачили сенс. Якщо бізнес бачитиме шанс і сенс, вони прийдуть, навіть враховуючи, що цей закон теж прийде раніше чи пізніше.

– У нас вже не перший місяць говорять про перспективу зміни уряду та можливі подальші вибори парламенту. Наскільки частий цикл зміни влади є стримуючим фактором приходу бізнесу?

– Я дуже далекий від того, щоб коментувати політику. Знову повертаємося до коріння. Стабільність – це добре для бізнесу, нестабільність – ні.

Для бізнесу краще погана стабільність, ніж постійна лихоманка. Якщо я знаю, що буде війна, я почну копати окопи. Якщо вона станеться, я буду захищений. Якщо війна почнеться несподівано, а окопів не буде, я програю. А якщо я почну копати, а війни не буде, я втрачу. Тому стабілізація та передбачуваність – це головне.

Правда України

Секретар Київради Володимир Прокопів обікрав киян і учасників АТО

secretar-prokopiv

Екс-голова земельної комісії Київради Володимир Прокопів, який минулого року представляв проект рішення про виділення ділянки під будівництво будинку на замовлення МВС, не мав на увазі наступну передачу всіх квартир бійцям АТО.

Про це “Українській правді” сказала його прес-секретар Наталія Пругар, коментуючи його тодішню заяву.

Представляючи проект рішення перед депутатами Київради, Прокопів тоді сказав наступне: “Щодо виділення житла для бійців, які в АТО, є гарантійний лист від замовника, де вони визначають не якийсь відсоток, який буде переданий, а гарантують 100%-ну передачу цих житлових приміщень, які будуть збудовані, для особового складу, а також учасників антитерористичної операції”.

Також він тоді казав: “Також до комісії надійшли листи замовника про зобов’язання використати збудовані житлові площі виключно для надання житла особовому складу, в тому числі і тим, хто приймає участь в АТО. У зв’язку з цим є прохання підтримати даний проект рішення”.

Коли тодішній секретар Київради Олексій Резніков і депутат Вовченко запропонували внести відповідні гарантії у проект рішення, Прокопів заявив, що таку можливість повинні оцінити юристи.

Коли Резніков ще раз це запропонував “додати редакційно, що з урахуванням гарантійного листа щодо цільового призначення побудови будівництва житлового будинку для особового складу та бійців АТО”, Прокопів знову зіслався на гарантійний лист.

“Ми маємо гарантійного листа від замовника. Замовник – Міністерство внутрішніх справ – будує відомче житло для своїх працівників, які зараз беруть там участь. Зараз у зв’язку із пропозиціями колег зробити рішення юридично неможливим до виконання не вважаю за доцільне”, – сказав він.

Пругар пояснила, що Прокопів мав на увазі не передачу всіх 100% квартир, а озвучував гарантію ГУ МВС Києва про те, що певна частина квартир, яку інвестор – компанія “Укрбуд” – передасть столичній міліції як замовнику, буде передана бійцям АТО з ймовірністю 100%.

Також вона додала, що “відповідно до статті 40 закону про містобудівну діяльність міськрада не мала права вимагати гарантій” від забудовника про наступну передачу квартир.

“Українська правда” отримала у своє розпорядження лист від управління матеріального забезпечення ГУ МВС в Києві, на який посилався Прокопів. У ньому йшлося, що “у запланованому будівництві житлового будинку більшу частину квартир буде надано працівникам міліції, які отримали поранення та каліцтво в зоні АТО”.

prokopiv-kvartyry

Як відомо, раніше журналісти на основі цих цитат Прокопіва, який наразі є секретарем Київради, зробили сюжет про те, що компанія-забудовник “Укрбуд” не передала квартири бійцям АТО, а виставила їх на продаж. Пізніше журналіст Денис Бігус повідомив, що МВС дало відповідь на запит журналістів, згідно з якою бійцям АТО буде надано лише 9% квартир у цьому будинку.

У свою чергу в компанії заявили, що і не повинні були передавати квартири бійцям АТО, оскільки є інвесторами цього будівництва, а МВС як замовнику у ньому належить лише частина. І лише цю частину, додали в “Укрбуді”, МВС може передавати за власним розсудом.

Правда України

В Україні де-факто заборонені невеликі приватні виноробні господарства

wine_ukraine

У минулі вихідні в Києві влаштували фестиваль молодого українського вина.

Метушився серед гостей Валерій Петров з села Струмок, що в Татарбунарському районі Одеської області.

Дуже йому хотілося, щоб люди спробували його “екологічне вино”, яке Валерій Петров зі своєю сім’єю чи не першим став виробляти в Україні. На розливі стояла його гостинна і добродушна дружина.

Ходив по залу чванливий і гордовитий Іван Плачков, який зароблені в енергетиці гроші вкладає в свою виноробню “Колоніст” недалеко від Ізмаїлу.

Ігор Зенталь привіз молоде вино, яке він справляє з винограду, вирощеного під Києвом на декількох дачних сотках.

Були винороби з-під Львова і з Закарпаття, з Миколаївської області та Херсонської. Звучить багатообіцяюче, немов вся Україна відкрила льохи і готується залити Київ своїм молодим вином.

Однак виноробів, які пригощали вином зі своїх “гаражних” чи малих винокурень, насправді було небагато – всі вмістилися в одному залі київської арт-галереї. Майже всі вони балансують на межі життя і смерті, і в будь-який момент можуть зникнути.

Не привіз цього разу свої вина Євген Шнейдеріс – власник і директор виноробні “Бейкушем”.

Другий тиждень Шнейдеріс захищає свою невелику, але вже відому виноробню Beykush Winery від атаки податкових органів.

Сам перший заступник начальника Державної податкової служби Сергій Білан повідомив гігантським постом на своїй сторінці у мережі про виявлення в Миколаївській області “підпільного цеху з виробництва контрафактного алкоголю”.

Очевидно, що Білану було складно проілюструвати цей важливий пост фотографіями, бо Beykush Winery візуально важко назвати підпільним цехом, а дубові бочки на фотографіях – точно не те, що зазвичай показують в телевізійних сюжетах, коли розповідають про нелегальне виробництво алкоголю.

1 жовтня 2015 на виноробню приїхали слідчі з Очаківського районного УМВС та в рамках досудового розслідування зробили обшук. За результатами обшуку знайдено те, що і повинно бути виявлено на виноробні – обладнання виноробства і власне його результати.

На майно наклали арешт, ємності опечатали і залишили на відповідальне зберігання, поки йде слідство.

Через два місяці приїхала вже слідча група Державної фіскальної служби, щоб провести новий обшук, заарештувати і вивезти обладнання.

“Спочатку вони почали виносити наше майно, потім почали заносити назад. Тоді почали з’ясовувати з представниками УМВС, під чиїм таки арештом наше майно. Зрештою, вони перерахували що у нас було – ємності, обладнання, склали протокол і поїхали. Судячи з динаміки подій – чекаємо продовження цієї вистави”, – розповів Євген Шнейдеріс.

Слідство ведеться за статтею про заподіяння шкоди держбюджету на суму 394 650 грн і незаконному виробництві алкоголю.

В аналогічній ситуації може виявитися абсолютно будь винороб в Україні, крім декількох великих компаній, які змогли отримати ліцензії і заплатили півмільйона гривень мита.

Зараз податківці проводять по всій країні операцію “Акциз-2015”, і їм треба кожен день звітувати про успіхи. На горілчану мафію вони наїхати бояться, великих винних гравців зачіпати остерігаються. Відіграються на ентузіастах і романтиках.

За Beykush Winery заступився відомий російський підприємець Євген Чичваркін, який втік з Росії відкрив у Лондоні найбільший винний магазин. Він назвав вина Beykush Winery найкращими в Україні і закликав владу припинити знищення виноробні і всього цього чутливого бізнесу.

Виноробство через скандал навколо Beykush Winery підтримав губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі.

“Злочин – це не діяльність малих виробників вина, а податкова система, яка заганяє сотні тисяч таких виробників у тінь через ідіотський півмільйонний податок за рік на дозвіл торгувати вином. Я дуже сподіваюся, що найближчим часом Верховна Рада скасує цей податок.

Скасування цього податку – частина “Одеського пакету реформ”, який був внесений нами в Раду. Міністр сільського господарства Олексій Павленко нас підтримує, залишилося тільки голосувати. Просто поки ми чекаємо, майже щодня ось так вбивають бізнес”, – написав Саакашвілі.

Тим не менш, Євген Шнейдеріс і його підприємство виявилися майже в безвихідному становищі. Чинне законодавство спрямоване проти дрібних і середніх виробників вина. Державі ці виноробні не потрібні, великим виробникам вони заважають.

З одного боку, закон не забороняє виробляти в Україні вино, але продавати його практично неможливо.

“У себе в будинку я побудував, фактично, експериментальну лабораторію, де разом з аспірантами профільних вузів ми почали проводити експерименти з виноградом і виноградниками, щоб зрозуміти, які вина ми будемо робити. Ми купували виноград у сусідніх господарствах. Пробували різні технології, і спостерігали за розвитком вина в часі. Про результати я постійно писав у соціальних мережах, і зараз за нами стежить більш 6000 чоловік. Вина, створені в результаті наших експериментах, займали перші місця на всеукраїнських виставках.

Крім того, я постійно писав листи депутатам ВР, в міністерство АПК, в Міністерство економрозвитку з метою ініціювати реформи у виноробній галузі, де Україна має непогані стартові умови, але через застосовуваного законодавства, яке було актуально півстоліття тому, країна змушена плентатися в хвості цивілізації.

Підпільний цех пише листи в держоргани, займає перші місця на виставках вин?”- обурюється Євген Шнейдеріс.

Не буду вдаватися в юридичні подробиці цього наїзду податківців на виноробню. Напевно, Євген зуміє захистити свою справу. Але проблема реально стоїть дуже гостро в масштабах всієї країни.

На півдні України майже в кожному дворі роблять вино, ви можете купити пляшку і білого, і червоного. Правда, вздовж дороги в Одеській області – сотні гектар занедбаних виноградників. Запущені поля як під час війни. Тільки ця війна триває вже третє десятиліття.

Офіційно, в Україні тільки 17 або 19 виробників вина, які мають ліцензії на його оптовий продаж. Ну нехай їх буде 20! На всю країну.

“Коли у всьому світі локомотивом місцевого виноробства є невеликі приватні господарства, яких тисячі в кожній виноробної країні, в Україні вони де-факто заборонені. Неможливість їх появи обумовлена ​​і високою вартістю необхідних ліцензій, і складністю проходження всіх бюрократичних процедур для отримання всіх дозвільних документів, і загальною атмосферою створеної для підприємництва”, – пояснює Євген Шнейдеріс.

За його словами, протекціоністська політика, що проводиться державою, обмежується тільки одним питанням: як би продовжити писати “шампанське” і “коньяк” на вироблених в Україні товарів.

Виробники вина платять державі 500 тис. грн за ліцензію. Це вже серйозний удар по малих виноробнях.

Фіксований ліцензійний збір необхідно платити незалежно від обсягу виробництва. Якщо господарство виробляє 10 тис пляшок на рік, то ліцензійний збір в ціні кожної пляшки становить 50 грн. Це робить вино неконкурентним на ринку.

Молода депутат Ганна Гапко, напевно, з подачі вино-горілчаних ділків внесла до парламенту пропозицію підвищити вартість ліцензії до 2500000 грн. Такий збір вбиває виноробів середньої руки, залишаючи тільки імпортерів дешевого алкоголю і місцевих монополістів.

Якщо ви вже накопичили 500 тис грн і хочете заплатити їх державі, то і тут вас чекає розчарування. Все прописано і обставлено так, що у вас немає шансів отримати повноцінну ліцензію – стандарти та вимоги списані з радянських документів, коли існували тільки державні великі господарства.

Наприклад, кожне господарство повинно мати власну хімічну лабораторію для контролю якості, а не користуватися послугами сторонньої. Виноробня повинна знаходитися на певному віддаленні від житлових будинків.

Сьогодні популярна тема розграбування України олігархами. Імена Ахметова, Фірташа і Коломойського стають загальними. Але проблема не в конкретних людях, а в типі управлінської та економічній системи, яка відтворюється буквально у всіх секторах економіки країни.

Йдеться про монополізм. В Україні всі прагнуть стати монополістами і швидко зняти надприбуток до наступного “шухеру”.

В українському виноробстві також панують монополісти. Навіть якщо у цих винзаводів є виноградники, і навіть цих виноградників – 1 тис га, розливають вони в більшості своїй європейський виноматеріал, тому що дешевше купити в Македонії копійчане вино і розлити, наприклад, під Одесою, маскуючи під місцеву марку.

Але довго ця малина тривати не буде. Загинуть через кілька років і гіганти українського винокуріння, тому що як тільки ринок України відкриється для європейських виробників, країну заллють дешевим французьким, іспанським, італійським, словацьким, угорським і болгарським вином. І молдавським, і навіть австрійським. Київ у торговельних суперечках із Брюсселем не стане навіть згадувати про виноробів, тому що їх як би і немає.

Держава за участю виноробів повинно якнайшвидше розробити і прийняти комплексну програму реформування цього сектора і розвитку виноробства. У Франції працює більше 30000 винокурень, в Іспанії їх не менше. Навіть в Австрії, здавалося б, зовсім не винній країні, кілька тисяч виноробств. І лише в Україні їх офіційно немає і двох десятків.

Розвиток цієї частини аграрного сектора призведе до зростання робочих місць, розширенню інвестиційного потенціалу півдня України. Курортний сезон біля Чорного моря короткий і нестабільний, але відпочиваючим нікуди податися з пляжу.

Поява сотень нормальних виновиробників розширює сезон відпочинку на два-три місяці, дозволить розвивати нині занедбані райони, де пшениця не родить, а витрачати сили на складні культури, сил і сенсу поки немає.

У міністерстві АПК хочуть щось змінити, але поки що далі збору пропозицій справа не йде. Винороб Плачков підготував власний варіант закону, що регулює виноробство в Україні, і намагається його лобіювати через друзів-депутатів.
Власник виноробні “Бейкушем” б’є у всі дзвони і намагається врятувати своє підприємство.

Податкова інспекція рапортує про нові успіхи операції “Акциз-2015”. У першого заступника глави ГФС Сергія Білана на його сторінці у мережі в самому верху красується гасло “Просуваємо реформи! Міняємо країну!”.

А тим часом “гаражні” винороби продовжують з побоюванням і по-тихому розливати і продавати своє вино, відкуповуючись від перевірок де ящиком шампанського, де грошима. Великі гравці женуть фури з дешевим вином і готують красиві етикетки на свої пляшки. Але ж колись же треба припинити це ходіння по муках і замкненому колу?

Правда України