З 1 січня 2016 року Верховна Рада змінила механізм продажу активів ліквідованих банків

banky-ua

В минулому році Верховна Рада змінила механізм продажу активів ліквідованих банків, і передала повноваження по управлінню майном та боргами банкрутів від ліквідаторів до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Причому, нова система мала запрацювати вже з 1 січня 2016 року. Вона передбачає спрощення та централізацію багатьох процесів, що, по ідеї, підвищує шанси вкладників з депозитами понад 200 тис. гривень повернути при ліквідації банку свої гроші. Однак система гарантування виявилася неготовою до різких змін, в результаті чого реалізація активів майже зупинилася.

Якщо раніше оцінку та продаж ліквідаційної маси збанкрутілих банків здійснювали ліквідатори, то тепер ці функції має здійснювати Консолідований офіс по роботі з активами. У підсумку, ліквідатори будуть займатися лише інвентаризацією і зберіганням активів, а всі рішення буде приймати спеціальний департамент.

Керівництво ФГВФО кілька разів акцентував увагу на тому, що ця модель “списана” у Федеральної корпорації страхування депозитів США, і з допомогою американських фахівців, а також за підтримки експертів Всемирового банку, приведена у відповідність з українськими реаліями.

Однак все вийшло як завжди: з приходом 2016 року повноваження у ліквідаторів забрали, але роботу консолідованого офісу так і не налагодили. “31 грудня 2015 року ФГВФО розіслав всім ліквідаторам рішення про відкликання їх повноважень. При цьому, як будуть проходити торги, нам ніхто не повідомив. У результаті, майже весь січень продаж активів простоював”, – розповів ліквідатор одного з банків, який побажав залишитися неназваним.

У середині січня у Фонді все-таки було прийнято рішення про те, що запуск консолідованого офісу зсувається на 1 квітня, а тимчасовим, перехідним органом стане Комітет з управління активами. “По суті, він і взяв на себе обов’язки консолідованого офісу. Врешті, уповноважені особи дійсно більше не приймають ніяких рішень, які стосуються продажу активів “, – пояснив уповноважений на ліквідацію ЕРДЕ Банку, Інтербанку, Омега банку і банку “Таврика” Артем Караченцев.

Вартість активу і торгову площадку для його розміщення визначає Комітет. Однак проблема в тому, що Комітет повноцінно функціонувати не може, оскільки даними про активи він не володіє. Тому ліквідатори змушені заповнювати десятки форм в буквальному сенсі на папері, і потім передавати їх Фонду. Автоматизації немає, з-за чого раніше налагоджені процедури значно ускладнилися. В результаті, В січні торгів банківським майном майже не було, та розміщення нових лотів відбувається з великою затримкою.

Але труднощі не тільки в рутині з документами. Досі не визначено перелік обов’язків і повноважень консолідованого офісу. А адже до його фактичного запуску залишилося менше 2-х місяців. За цей час Юлія Берещенко, призначена відповідальною за розпродаж активів, повинна зібрати команду фахівців нового департаменту, і написати методологію його роботи. Коментар нам вона відмовилася надати.

Проте учасники банківського ринку і експерти вже висловлюють побоювання, що з 1 квітня консолідований офіс свою роботу не почне. “Трудністю може стати налагодження системи ведення звітності, оприлюднення результатів роботи Фонду. А адже це дуже важливо, так як відсутність прозорості в будь-якому разі розцінено як становлення нових корупційних схем”, – підкреслює юрист Адвокатського об’єднання Анастасія Нестеренко.

Ще одна перешкода – відсутність єдиної бази даних, в якій буде зведена вся інформація про активи ліквідованих банків. “Адже тоді фахівці, отримуючи запит від потенційного клієнта на конкретний вид активу, роблять вибірку по всій базі, а не за конкретного банку. В такому випадку, робота консолідованого офісу дійсно буде ефективною”, – міркує Артем Караченцев.

В самому Фонді кажуть, що обмін інформацією буде відбуватися за строго визначеної формі, і виноситися на розгляд Комітетом з продажу активів і виконавчою дирекцією ФГВФО. “Кожен актив (кредит, нерухомість, транспортні засоби) мають свій паспорт. У ньому вказується інформація про основні параметри відповідного активу. Інформація заповнюється уповноваженою особою в рамках чітко визначених полів. При цьому вона автоматично відображається у внутрішній базі даних фонду і накопичується там”, – пояснив заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Кияк.

Ще одна проблема – оцінка і справедливість ціни продаваного майна. Працюючи з конкретним банком, ліквідатор знає, чому квартиру навіть в центрі міста все одно доведеться продавати за копійки, так як в ній “заднім” числом прописані діти, що робить виселення боржників майже неможливим. Або розуміє, що кредит, виданий фірмі “А”, продати взагалі неможливо, оскільки керівництво позичальника знаходиться під слідством або ховається від правоохоронних органів.

“Принцип простий. Будь-який актив, який пропонується до продажу, не може виставлятися менше 30% від балансової вартості. Як правило, початкова ціна активу, який виставляється на реалізацію, вище або значно вище оцінки суб’єкта оціночної діяльності”, – підкреслює Андрій Кияк. Хоча банкіри говорять, що у ФГВФО підхід більш тривіальний: виставити актив на продаж за максимальною ціною. І те, що за завищеною вартістю він може продаватися місяцями і навіть роками, нікого не хвилює.

“Не ясно, як буде фінансуватися діяльність ліквідаторів. Адже оренда офісів, наймання працівників і юристів, суди, і навіть охорона перебувають на балансі об’єктів – за це все платить ліквідатор. Враховуючи всі ці новації, ліквідатори не будуть мотивовані, що може призвести до зловживань з їх боку і затягування процедур виведення банків з ринку”, – висловлює побоювання один зі співрозмовників.

Втім, можливо, що прийдешні зміни підуть банківському ринку та систему гарантування на користь. “З урахуванням того, що в ФГВФО зосереджені портфелі понад 60 банків, найімовірніше в активи, що виставляються фондом на продаж, в тому числі і цілісні майнові комплекси. Тому можна розраховувати на синергію від продажу портфелів декількох банків. І гіпотетично, їх вартість буде вище вартості активів,які реалізовуються фрагментарно”, – пояснює Вадим Березовик.

Плюс до всього консолідація дозволить прискорити процеси по виведенню неплатоспроможних банків з ринку (закон, до речі, передбачає скорочення терміну цих процедур з 3 до 1 місяця), а, відповідно, знизити витрати на адміністрування банкрутів. По ідеї, це прискорить виплати вкладникам і зменшить витрати на обслуговування запозичень, які ФГВФО залучає для компенсацій.

У ліквідованих банках залишається істотна частка незадоволених вимог юридичних осіб. Є надія, що при реалізації нової стратегії буде отримано більше коштів, і більша кількість кредиторів поверне свої гроші назад”, – вважає Вадим Березовик.

У той же час, все одно великавероятность, що після консолідації всіх процедур рішення щодо продажу активів будуть прийматися суб’єктивно. “Досить багато факторів, які тягнуть за собою юридичні ризики при реалізації того чи іншого активу. В тому числі, і звинувачення в заниженнойстоимости. Тому головне завдання, щоб цей процес був під контролем вкладників і був максимально прозорим”, – упевнений екс-член ради НБУ Василь Горбаль.

Учасники банківського ринку сумніваються, що консолідований офіс з квітня запрацює в повну силу. Формально він функціонувати,звичайно, буде, але огріхи в його роботі (нормативну, технічну базу) доведеться допілівать як мінімум до 2017 року.

Від цього програє і Фонд, і клієнти банків, що розорилися. Адже продаж і без того малопривабливих активів буде ще більше затягуватися. І, як відомо, час грає проти того майна, яке не “зависає” на балансі у банкрутів. Воно просто знецінюється. І оскільки приходом 2016 року процедури по управлінню майном ліквідованих банків лише ускладнилися, надії вкладників, які розмістили на депозитах суми понад гарантованих 200 тис. гривень, все ще примарні.

Правда України

Великого фінансиста Гришу Гуртового з Платинум Банку затримали ізраїльські спецслужби

grysha-gurtovyi

Великого фінансиста Гришу Гуртового з Платинум Банку затримали ізраїльські спецслужби.

Національний банк (НБУ) відклав узгодження покупки Григорієм Гуртовим Платинум Банку і з’ясовує подробиці його затримання в Ізраїлі.

“Пан Гуртовий досить давно подав документи на 70% акцій Платинум Банку. Але вчора ми, як і всі, дізналися про його затримання в Ізраїлі. Тому зараз ми будемо звертатися до Міністерства закордонних справ для підтвердження інформації. Залежно від відповіді, ми будемо приймати рішення. Поки ми відкладаємо узгодження його пакета до з’ясування всіх обставин”, – повідомила заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова.

Нагадаємо, в Ізраїлі з ініціативи Управління цінних паперів був затриманий український бізнесмен Григорій Гуртовий, який є головою наглядової ради і співвласником Платинум Банку.

Правда України

Хто наполегливо доводить до банкрутства державне підприємство Укрспирт

ukrspyrt-bankrutstvo

Хто наполегливо доводить до банкрутства державне підприємство Укрспирт.

На 18 лютого несплачений борг “Укрспирту” по судових рішеннях, винесених за позовами Державної фіскальної служби у провадженнях стосовно зловживання та порушень в держпідприємстві у 2012-2014 роках, становить 740 млн гривень.

Про це заявив заступник директора ДП “Укрспирт” Сергій Блескун.

“За 2015 рік виплати (Укрспирту – ред.) по судових рішеннях становили 320 млн. На сьогоднішній день по судових рішеннях за позовами Державної фіскальної служби, по яким вже пройшла або апеляція або касація, ми фактично повинні заплатити коштів на 740 млн гривень”, – сказав він.

За його словами, зараз між керівництвом ДФС та Міністерством аграрної політики продовольства проводяться консультації з метою вирішення проблеми боргів “Укрспирту” “по факту відвантаження спирту в 2012-2014 роках”.

“Сьогодні вже з ДФС приходили з актами конфіскації майна – на 900 тис. декалітрів спирту, (у разі вилучення яких – ред.) на наступний день підприємство б зупинилося”, – наголосив Блескун.

Керівник “Укрспирту”, звітуючи про підсумки роботи за 2015 рік, зазначив, що фінансовий результат підприємства до оподаткування становив 350 млн гривень.

Нагадаємо, за результатами перевірок фіскальних органів у 2014 році загальна сума претензій податківців до держкомпанії “Укрспирт” перевищила мільярд гривень.

Як повідомлялося, податкова міліція Київської області оголосила в розшук екс-гендиректора “Укрспирту” Михайла Лабутіна.

Як відомо, в середині грудня заступник голови Державної фіскальної служби Володимир Хоменко повідомляв, що Лабутіна нібито викрали “невідомі озброєні особи в камуфляжі”.

Пізніше в прес-службі “Укрспирту” заявили, що їхні директори Михайла Лабутіна не вихопить, а “вивезли в безпечне місце”.

Нагадаємо, гендиректора “Укрспирту” підозрюють в розтраті коштів підприємства на суму 172,5 млн гривень і ухиленні від сплати податку на додану вартість в сумі 28,2 мільйона гривень.

Також зазначалося, що заходи по припиненню руху коштів на банківських рахунках ДП “Укрспирт” не здійснювалися.

Правда України

Узбекистан достроково скасував імпортний збір на українські товари

uzbekistan

Уряд Республіки Узбекистан своїм рішенням достроково скасував введений в липні 2015 року тимчасовий, терміном на 1 рік, імпортний збір в розмірі 5% на товари українського походження.

Про це йдеться в повідомленні, розміщеному на сайті Міністерства зовнішньоекономічних зв’язків, торгівлі та інвестицій Узбекистану.

«Республікою Узбекистан достроково скасований раніше ведений додатковий імпортний збір щодо товарів, що походять з України», – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, збір був введений з метою захисту економічних інтересів Республіки Узбекистан у відповідь на рішення уряду України ввести в лютому 2015 тимчасовий, терміном на рік, імпортний збір в розмірі 5-10% на імпортні товари, в тому числі узбецького походження.

Скасування рішення українського уряду про імпортний збір зумовило аналогічні дії узбецького уряду, підкреслили в Міністерстві зовнішніх зв’язків Узбекистану.

Коментуючи прийняте узбецькою владою рішення, торговий представник України Наталія Микольська відзначила, що прийняттю відповідного рішення сприяла активна робота з української сторони. «Узбекистан скасував додатковий імпортний збір на українські товари. Це результат роботи 5 місяців», – написала Микольська на своїй сторінці в соціальній мережі.

Нагадаємо, Україна ввела додатковий імпортний збір в розмірі 5-10% в лютому 2015 року як міру по наповненню бюджету і збалансуванню платіжного балансу країни. За даними Мінекономрозвитку України, імпортний збір позитивно вплинув на зміцнення платіжного балансу і збільшення золотовалютних резервів, а його сукупний економічний ефект за рахунок зменшення імпорту склав 1 млрд дол.

Правда України

Ми повинні бути дуже обережними, щоб не допустити інквізиції для поліції

поліція

Ми повинні бути дуже обережними, щоб не допустити інквізиції для поліції.

Голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе закликала не називати поліцейського Сергія Олійника вбивцею без вироку суду і закликала до обережності. Про це повідомляє прес-служба Національної поліції.

“Найголовніше наше досягнення – це те, що ми відкриті, що ми нічого не приховуємо. Ми повинні бути дуже обережними, щоб це не стало “інквізицією” для поліції”, – зазначила Деканоїдзе.

Глава Нацполіції висловила жаль з приводу рішення судді про взяття під варту поліцейського, який застосував зброю для затримання автомобіля-порушника в Києві в ніч на 7 лютого. Вона також закликала не називати нікого вбивцею без вироку суду.

Деканоїдзе підкреслила, що з самого початку поліція передала всі необхідні матеріали слідству, а сам поліцейський Сергій Олійник свідомо прийшов і в прокуратуру, і на засідання суду.

У той же час народний депутат Антон Герщенко вважає, що нині відбувається спроба дискредитувати реформу МВС. Про це він написав на своїй сторінці в мережі.

“Також мені зрозуміло і те, що є цілий ряд сил, які готові, хто відверто, а хто під замовлення, використати цю нагоду для дискредитації реформи МВС і нової патрульної поліції”, – написав Геращенко.

На його думку, вибір запобіжного заходу у вигляді арешту “виступатиме демотивуючим фактором” для співробітників поліції.

Він зазначив, що про взяття Сергія Олійника під особисту поруку підписалися 18 народних депутатів.

Раніше міністр внутрішніх справ Арсен Аваков назвав рішення Печерського суду взяти під двомісячний арешт поліцейського Сергія Олійника спробою дискредитувати нову поліцію.

Нагадаємо, що вчора Печерський суд постановив обрати для поліцейського київської патрульної служби Києва Сергія Олійника запобіжний захід у вигляді арешту на два місяці без права внесення застави.

Правда України

Набув чинності закон, що передбачає перехід державних закупівель в електронний формат

zakupivli

Закон, що передбачає перехід державних закупівель в електронний формат, набув чинності. Напередодні 17 лютого президент підписав закон “Про державні закупівлі”, потім він був опублікований у виданні “Голос України” (відповідно до закону, він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування).

При цьому з 1 квітня 2016 року Закон вводиться в дію для центральних органів виконавчої влади та замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, а з 1 серпня 2016 року – для всіх замовників. Законом передбачається введення електронної системи закупівель для всіх державних закупівель для товарів і послуг на суму понад 200 тис. грн і для робіт на суму понад 1,5 млн грн (для замовників, які здійснюють свою діяльність в окремих сферах господарювання, для товарів і послуг – на суму понад 1 млн грн і для робіт – понад 5 млн грн).

Законом, зокрема, передбачається введення не тільки системи електронних закупівель, а й електронної системи оскарження.

Представляючи проект в парламенті, заступник міністра економічного розвитку Максим Нефьодов сказав, що вже в 2016 році прийнятий документ дозволить заощадити в зведеному бюджеті до 4,5 млрд грн, а в 2017 році, коли він буде працювати перший повний рік, – від 35 до 40 млрд грн.

Так, документом пропонується здійснення держзакупівель із застосуванням двох конкурентних процедур регулювання: відкриті торги і конкурентний діалог, а також однієї неконкурентної – переговорної процедури закупівлі.

Відкриті торги здійснюються з обов’язковим проведенням аукціону за низькою ціною і з урахуванням нецінових критеріїв. Процедура конкурентного діалогу застосовується в разі, якщо: замовник не може визначити необхідні технічні, якісні характеристики товарів і робіт або визначити вид послуг; для прийняття оптимального рішення про закупівлю необхідно провести переговори з учасниками (предметом закупівлі є консультаційні, юридичні послуги, розробка інформаційних систем, програмних продуктів, здійснення наукових досліджень і т.і.).

Переговорна процедура закупівлі буде здійснюватися без попередньої публікації (публікується тільки повідомлення про намір укласти договір після проведення переговорів з учасником процедури). Законом передбачається можливість створення централізованих організацій (далі – ЦЗО), якими є юридичні особи, визначаються Кабміном, Радою міністрів АР Крим, органами місцевого самоврядування, замовниками, відповідальними за організацію і проведення процедур закупівель та закупівель за рамковими угодами в інтересах замовників відповідно до закону.

Особливості створення та діяльності ЦЗО та особливості здійснення ними закупівель за рамковими угодами встановлюються Кабінетом Міністрів України. Крім того, передбачається регулювання закупівель, що здійснюються окремими суб’єктами господарювання, в зв’язку з чим скасовується закон “Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності”.

Правда України

Негайного підвищення соціальних стандартів уряд Яценюка не здійснить

yaicenuk-ua

Уряд поки не має в своєму розпорядженні необхідних фінансових ресурсів для негайного підвищення соціальних стандартів в Україні, сказав в ході години запитань до уряду у Верховній Раді прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

«Зараз у нас додаткового ресурсу немає. У зв’язку з істотним падінням цін на нафту, в зв’язку з обвалом цін на основні експортні позиції України, нам буде дуже складно виконати бюджет. Я заявляю: якщо виконання бюджету буде краще, ніж очікуємо, це означає, що кошти спрямуємо на соціальні виплати», – сказав Яценюк.

Він також нагадав, що в 2015 році інфляція була рекордною – вище 43%, і рішення парламенту і уряду про індексацію зарплат і пенсій на 13% і 19% не компенсувало зростання цін.

«Яка мета у нас на цей рік? У поточному році необхідно зберегти цінову стабільність. Для нас якір інфляції – 12%. Об’єктивно, що цей якір прив’язаний до десятка параметрів. Перший і основний – курс національної грошової одиниці. І я сподіваюся, що Національний банк зробить все для забезпечення валютно-курсової стабільності, – сказав Яценюк. – Щоб НБУ вдалося це зробити, нам треба залишатися в програмі з нашими партнерами, в тому числі, з МВФ, і приймати рішення, під якими підписалися президент, прем’єр. Ми збільшуємо соціальні стандарти (в поточному році – ред.) на 12%, щоб компенсувати зростання інфляції».

Раніше глава уряду зазначав, що Кабінет міністрів України проведе першу в поточному році індексацію зарплат і пенсій в травні, як і заплановано в державному бюджеті на поточний рік. Прожитковий мінімум, згідно з бюджетом, з 1 січня 2016 року становить 1330 грн, з 1 травня – 1399 грн, з 1 грудня – 1496 грн. Розмір мінімальної зарплати: з 1 січня – 1378 грн, з 1 травня – 1450 грн, з 1 грудня – 1550 грн.

Правда України

Недовіра до політичного режиму здатна викликати ослаблення курсу гривні до 30 грн/$1

30hryven-dollar

Недовіру до політичного режиму, яка зберігається в Україні, здатна викликати нову хвилю виведення капіталу з країни і ослаблення курсу національної валюти до середини поточного року до 30 грн/$1, вважають аналітики інвестбанку Goldman Sachs.

“Не дивлячись на провал голосування в парламенті за відставку уряду, політична невизначеність, яка зберігається, може викликати черговий відтік капіталу і вкладів з банків. Це, в свою чергу, підвищить тиск на резерви і гривню, курс якої, за нашими оцінками, знизиться до 30 грн/$1 до середини року”, – повідомляється в аналітичному огляді банку.

Аналітики розцінюють зняття питання про зміну Кабінету міністрів як тимчасову перемогу, здатну відкрити шлях до отримання чергового траншу фінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду (МВФ).

“Безпосередній економічний виграш України полягає в продовженні роботи по завершенню другого перегляду програми співпраці з МВФ, що необхідно для отримання $ 1,8 млрд фінансування. Судячи із заяв влади України, вони виконали більшість вимог для завершення перегляду, включаючи ті, що стосуються забезпечення політичної стабільності. Крім того, сам Фонд в заяві від 11 лютого вказував, що дата засідання ради директорів залежить, в тому числі, від прояснення ситуації навколо уряду і коаліції”, – йдеться в документі.

У той же час аналітики Goldman Sachs відзначають зростаючі ризики для відстрочки решти фінансової допомоги, очікуваної в поточному році. “Міністр фінансів Наталія Яресько недавно заявила, що очікує надходження в Україну в 2016 році близько $ 8 млрд, або близько 10% ВВП за 2016 рік. У той же час сума і термін траншів від МВФ та інших кредиторів потенційно можуть бути змінені”, – вважають експерти.

Враховуючи накопичену резервну подушку, вони вважають, що можлива затримка фінансування навряд чи буде критичною для резервів і гривні найближчим часом, і, як наслідок, слабо вплине на політичні процеси в Україні.

У той же час аналітики попереджають, що під час відсутності нових кредитів, на тлі очікуваного дефіциту поточного рахунку і відтоку капіталу, резерви країни можуть скоротитися до критично-низьких рівнів.

Правда України