СБУ: вислані зі США дипломати Росії на 5 років є небажаними особами в Україні

Служба безпеки України закрила в’їзд в Україну видвореним зі США 60 громадянам Росії «за причетність до діяльності спецслужб країни-агресора», повідомила 31 березня прес-служба СБУ.

«Їхня діяльність визнана несумісною зі статусом дипломата. Заборона на п’ять років стосується 48 дипломатів посольства Росії та 12 осіб з Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку, яких було вислано з США 26 березня», – ідеться в повідомленні.

Українська спецслужба нагадує, що 27 березня закрила в’їзд 23 громадянам Росії, причетним до розвідувальних служб РФ, яких видворено з Великої Британії у зв’язку з отруєнням Сергія Скрипаля та його дочки.

Президент США Дональд Трамп наказав вислати «десятки» російських офіцерів розвідки через отруєння в Британії колишнього подвійного шпигуна з Росії Сергія Скрипаля, повідомила прес-служба Білого дому 26 березня.

Екс-розвідника Сергія Скрипаля та його дочку Юлію виявили 4 березня непритомними на лавці в парку Солсбері на півдні Великої Британії. Пізніше британські слідчі встановили, що їх отруїли нервово-паралітичною речовиною з серії «Новачок», яку розробили в Росії (СРСР).

14 березня прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей звинуватила Росію в отруєнні Скрипаля і його дочки й оголосила про вислання 23 російських дипломатів.

Згодом до вислання дипломатів або відкликання з Росії послів вдалися понад 30 країн, які таким чином висловили солідарність із Лондоном. Україна, яка оголосила небажаними особами 13 дипломатів, є на третьому місці за кількістю таких осіб – слідом за США та Великою Британією.

Справа Скрипаля матиме наслідки для «Північного потоку-2» – Порошенко

Президент України Петро Порошенко вважає, що особи, які підтримують проект будівництва газопроводу «Північний потік-2», «стають поплічниками президента РФ Путіна у його гібридних війнах». Про це Порошенко заявив у коментарі німецькому медіаконцерну Funke Media Group, інформує 31 березня прес-служба голови української держави.

«Переконаний, що спроба отруєння газом у Солсбері (отруєння екс-шпигуна Сергія Скрипаля, його дочки Юлії та британських громадян – ред.) матиме наслідки і для «Північного потоку-2». Проект газопроводу потребує перевірки «з економічної, політичної і моральної точки зору», – цитує прес-служба слова президента.

Порошенко вкотре заявив, що для Росії «Північний потік-2» є не «бізнес-проектом», а «інструментом політичного шантажу».

27 березня компанія Nord Stream 2 AG заявила про отримання дозволу на будівництво і експлуатацію газопроводу в німецькій виключній економічній зоні.

5 березня спікер німецького уряду Штеффен Зайберт заявив, що новий газопровід через Балтійське море в обхід України «є винятково комерційним проектом», однак додав, що «в інтересах Німеччини та Європи, щоб Україна продовжила відігравати роль у транзиті російського газу».

У США неодноразово заявляли, що «Північний потік-2» є об’єктом політизації енергетики і підриває спроби Європи стати менш залежною від російських ресурсів.

Проект «Північний потік-2» має постачати газ із родовищ на півночі Росії безпосередньо до Німеччини дном Балтійського моря, оминаючи традиційні транзитні маршрути через Україну і Польщу. Проект має розширити здатності вже збудованого першого «Північного потоку». Компанія Nord Stream 2 AG («Північний потік-2»), що займається плануванням будівництва, належить російському «Газпромові» на 100 відсотків через його філію у Нідерландах.

«Схеми» відкидають закиди з боку ВМС України щодо «перекручування відомостей» у розслідуванні

«Чому з 2014 року американський презент досі стоїть в порту Балтимора, а не служить українським Військово-морським силам в акваторії Чорного моря?»

Американський штат оголосив березень місяцем пам’яті Голодомору в Україні – посольство

Американський штат Массачусетс визнав геноцидом Голодомор 1932-1933 років на теренах України, повідомило українське посольство в США 29 березня.

У прокламації, яку оприлюднило дипломатичне представництво України, йдеться: «Я, Чарльз Бейкер, губернатор штату Массачусетс, проголошую березень 2018 року місяцем пам’яті геноциду в Україні».

У посольстві зазначили, що Массачусетс став дев’ятим американським штатом, який визнав Голодомор геноцидом. Раніше це зробили у Вашингтоні, Вісконсині, Іллінойсі, Мічигані, Нью-Джерсі, Нью-Йорку, Орегоні та Пенсильванії.

У листопаді 2006 року Верховна Рада України визнала Голодомор 1932–1933 років геноцидом українського народу. Наразі Голодомор визнали геноцидом 24 країни світу, а ще в низці країн – органи влади їхніх окремих територіальних одиниць.

Україна з посиланням на дані науково-демографічної експертизи стверджує, що загальна кількість людських втрат від Голодомору 1932–33 років становить майже 4 мільйони осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів.

Державне бюро розслідувань отримало свою Раду громадського контролю

Понад 90 громадських організацій обрали зі своїх лав склад Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань. Про це повідомила Радіо Свобода головуюча на установчих зборах Ради громадського контролю, голова Всеукраїнської профспілки адвокатів Надія Корінна.

За її словами, 15 членами Ради громадського контролю ДБР, крім неї самої, стали Василь Апасов, Максим Балдін, Олександр Вольвак, Ростислав Дмитрусь, Сергій Іванов, Ганна Колесник, Денис Колесников, Катерина Кувіта, Наталія Мамченко, Максим Марчук, Ростислав Попович, Ігор Проценко, Ярослав Романенко та Анатолій Свирид.

На установчі збори подали документи понад 100 громадських об’єднань, з них 99 пройшли перевірку та отримали право формувати Раду громадського контролю ДБР. У зборах 30 березня взяли участь представники 91 громадської організації, повідомив Радіо Свобода голова Державного бюро розслідувань Роман Труба.

Він особисто відкрив установчі збори, під його керівництвом делегати обрали головуючого та рахункову комісію. Проте, за словами очільника ДБР, його участь у формуванні наглядового органу є суто технічною і обмежується друком бюлетенів та іншими організаційними питаннями.

Зі свого боку, голова антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ та один з учасників відбору складу Ради громадського контролю Олександр Лємєнов назвав перелік організацій-учасників нерепрезентативним, а сам метод формування контролюючого органу, за його словами, не запобігає маніпуляціям.

Так, за підрахунками РПР, 37 із 99 зареєстрованих організацій пов’язані між собою та є близькими до керівництва ДБР, ще 46 – мають зв’язки з політиками. Лише близько 15 виглядають як дійсно незаангажовані громадські організації, вважають у Реанімаційному пакеті реформ.

Аналогічну оцінку процесу формування Ради громадського контролю ДБР зробили депутат від БПП Мустафа Найєм та активіст «Автомайдану» Олексій Гриценко.

Також вони вказують на деякі порушення. Зокрема, на те, що як мінімум один з бюлетенів замість представника громадської організації отримала інша особа, яка, імовірно, і голосувала, стверджують учасники.

Державне бюро розслідувань – новий правоохоронний орган, що покликаний розслідувати злочини високопосадовців, суддів, співробітників Національного антикорупційного бюро і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, екс-президентів та членів уряду, у тому числі корупційні злочини, не підслідні НАБУ.

Павлоградський суд викликав на засідання бойовика «Гіві», якого вважають загиблим

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області викликає на засідання обвинуваченого у справі про теракт Михайла Толстих (командира угруповання бойовиків «Сомалі» на прізвисько «Гіві»). 30 березня суд опублікував відповідне повідомлення в офіційній газеті «Урядовий кур’єр».

За повідомленням суду, після публікації в пресі обвинувачений вважається повідомленим про час і місце суду. У разі неявки суд розгляне справу без нього, йдеться у повідомленні.

Як підтвердили в суді, справу має розглянути колегія із трьох суддів на чолі з головою суду Наталією Самоткан. Михайла Толстих обвинувачують у скоєнні терористичного акту. Судове засідання призначене на 9:00 5 квітня.

Радіо Свобода підготувало інформаційний запит до суду з приводу виклику Толстих на засідання.

Правозахисниця, директорка програми USAID «Права людини в дії» Української Гельсінської спілки з прав людини Надія Волкова повідомила Радіо Свобода, що справа проти «Гіві» перебуває в Павлоградському суді з грудня 2016 року. Вона зазначила, що причин для закриття провадження немає, поки факт смерті обвинуваченого не встановлений офіційно.

«Підставою для закриття кримінального провадження є смерть людини. Якщо суд не виніс постанови, що людина є померлою, то вона вважається живою. Але йде інформація, у тому числі від СБУ про те, що «Гіві» вважається загиблою особою. Та СБУ не може це 100-відсотково підтвердити, адже це сталось на непідконтрольній Україні території. Тому суд не може закрити провадження. Наскільки я розумію, відбуватиметься заочне засудження, так само, як і в «справі Плотницького», – сказала Волкова.

За словами правозахисниці, щоб підтвердити смерть «Гіві, Україна мала б звернутися з офіційним запитом до Слідчого комітету Росії. Надія Волкова також вважає, що судовий процес проти «Гіві» наразі треба тимчасово припинити.

«Мені здається, було б доречним призупинити цей судовий процес. Зараз не встановлено, хто є відповідальним за ці (неконтрольовані Україною – ред.) території. Росія не визнає себе стороною конфлікту. Навіть якщо зараз суд винесе вирок, то які наслідки?» – додала Надія Волкова.

8 лютого 2017 року в угрупованні «ДНР» заявили про загибель у результаті вибуху Михайла Толстих, ватажка бойовиків на прізвисько «Гіві». У Міноборони України тоді підтвердили смерть.

Голова Миколаївської ОДА Савченко відсторонений – АП

Голова Миколаївської облдержадміністрації Олексій Савченко відсторонений від роботи, повідомив Радіо Свобода керівник головного департаменту інформаційної політики Адміністрації президента Андрій Жигулін.

«Зараз голова Миколаївської ОДА відсторонений. Якщо слідство доведе його провину, він буде звільнений», – сказав Жигулін.

30 березня Савченко розповів, що подав президентові заяву про складання повноважень на період розслідування справи про самогубство колишнього льотчика, екс-директора комунального підприємства «Миколаївський міжнародний аеропорт» Владислава Волошина.

29 березня Миколаївська обласна рада перенесла розгляд питання про оголошення недовіри голові облдержадміністрації Олексію Савченку. Депутати вирішили у перші два тижні квітня на позачерговій сесії заслухати звіт голови ОДА, а після цього ухвалювати рішення про оголошення недовіри, повідомляли місцеві ЗМІ.

Начальник Головного управління національної поліції в Миколаївській області Юрій Мороз попросив 29 березня керівництво поліції змінити підслідність справи загиблого героя-льотчика Владислава Волошина. Він вважає, що для об’єктивного та неупередженого розгляду справи провадження могли б розслідувати Головне слідче управління Національної поліції або інші територіальні підрозділи.

Про те, що 29-річний Волошин скоїв самогубство в своїй квартирі в Миколаєві, стало відомо 18 березня. Волошин раніше був пілотом у Збройних силах України, брав участь в українській воєнній операції на Донбасі.

Російський сенатор – «Нафтогазу»: коли залишитеся без газу, подивимося, хто буде «котиком»

Член Ради федерації Росії Олексій Пушков відреагував на заяву української компанії «Нафтогаз» про визнання російським «Газпромом» боргу за рішенням Стокгольмського арбітражу.

«На рішенні Стокгольмського арбітражу життя не закінчується. Коли «Нафтогаз» залишиться без російського газу, подивимося, хто буде «котиком», – написав член верхньої палати парламенту Росії в мережі Twitter.

Прес-служба української компанії 29 березня назвала «котиками нашими» співробітників «Газпрому», коли повідомляла, що у міжнародних стандартах фінансової звітності російський «Газпром» визнав заборгованість.

«От котики наші. Можна скільки завгодно робити вигляд, що рішення Стокгольмського арбітражу це ще не факт і «будєм посмотрєть», але міжнародні стандарти фінансової звітності – це міжнародні стандарти фінансової звітності», – ішлося в повідомленні «Нафтогазу».

Україна не купує російський газ з кінця 2015 року.

У грудні 2017 року «Нафтогаз» повідомив, що Стокгольмський арбітраж відхилив вимоги російської компанії «Газпром» до «Нафтогазу України» щодо принципу «бери або плати» на суму 56 мільярдів доларів за 2009-2017 роки. Як заявляли в українській компанії, «Нафтогаз» також домігся зменшення майбутніх обов’язкових річних обсягів закупівлі газу в «Газпрому» більш ніж у 10 разів відповідно до фактичних потреб в імпорті газу.

Україна 1 березня надіслала ноту ЄС, в якій попередила про відмову Росії виконувати рішення Стокгольмського арбітражу щодо компенсації за недопоставлені «Газпромом» обсяги газу для транзиту. Також 1 березня «Газпром» повернув «Нафтогазу» сплачені раніше українською компанією кошти за обсяги газу, купувати які зобов’язує рішення Стокгольмського арбітражу. Таким чином, Росія не поновила постачання Україні газу.

ДФС: завершуємо розробку забезпечення, що дозволить заповнювати е-декларації автоматично

Наразі завершується розробка забезпечення, яке дозволить заповнювати електронні декларації автоматично, повідомив в.о. голови Державної фіскальної служби України Мирослав Продан у Facebook.

«Зараз завершуємо розробку спеціального програмного забезпечення, що буде заповнювати форми е-декларацій в автоматичному режимі. Після перевірки даних, які автоматично підтягнуться з усіх наших реєстрів (доходи, майно, нерухомість, автотранспорт), співробітнику залишиться тільки накласти свій цифровий підпис. Або внести до автоматично заповненої форми уточнення», – заявив Продан.

Систему електронного декларування запустили 1 вересня 2016 року. Її створення було однією з вимог Європейського союзу для запровадження безвізового режиму з Україною. Особи, яким необхідно заповнювати декларації, неодноразово скаржилися на помилки в роботі системи.

Порошенко оприлюднив фінансову декларацію за 2017 рік – АП

Президент України Петро Порошенко оприлюднив декларацію про доходи, видатки і благодійність у 2017 році, повідомила 30 березня прес-служба голови української держави.

«Загальна сума доходів, отриманих Петром Порошенком за 2017 рік, дорівнює 16 303 874 гривням. 336 000 із них становить заробітна плата, яку глава держави із року в рік в повному обсязі перераховує на благодійні цілі. 15 795 874 гривень – проценти по депозитах. З цими та іншими даними можна ознайомитися у електронній декларації Петра Порошенка за 2017 рік, яка сьогодні з’явиться у відкритому доступі», – ідеться в повідомленні.

«Президент задекларував витрати за попередній рік, – в тому числі, як і обіцяв, кошти, які були витрачені на відпочинок. Ті гроші було офіційно перераховано у безготівковій формі із раніше задекларованих власних рахунків, із дотриманням банківського та податкового законодавства України. Сума – в два рази менша за цифри, які фігурували у ЗМІ. Жодної копійки не витрачено із державного бюджету», – вказує прес-служба Порошенка.

Також на цю тему: Порошенко на Мальдівах орендував окремий острів – «Схеми»

«Близько 200 мільйонів гривень у 2017 році склали витрати на благодійну діяльність», але «вони не відображені у декларації на тій підставі, що подібна діяльність здійснювалася не фізичною особою, а всеукраїнською організацією «Благодійний Фонд Порошенка» та юридичними особами, бенефіціарним власником яких є Петро Порошенко і які зазначені в його електронній декларації», ідеться в поширеній сайтом президента інформації. 

Протягом 2017 року Петро Порошенко не отримував дивідендів від підприємств, кінцевим бенефіціаром яких він є, додає Адміністрація президента.

«Петро Порошенко декларує доходи з 1997 року, і як відомо, свої статки заробив до того, як став президентом», – окремо наголошується в повідомленні.

Про заробітну плату президента України в 2017 році його адміністрація повідомила ще в січні 2018 року.

30 жовтня 2017 року Порошенко подав свою електронну декларацію. Тоді він задекларував понад 26 мільйонів доларів (кошти на банківському рахунку). Він задекларував права власності у понад 100 компаніях в Україні, Росії, Польщі, Іспанії, на Кіпрі, Британських Віргінських островах та у Нідерландах, зарплату у сумі 121 054 гривень та інвестиційні прибутки у сумі 59 298 642 гривень.

Крім того, Порошенко задекларував будинок площею 1331 квадратний метр у селищі Козин під Києвом. Вартість цього будинку на дату придбання 30 мільйонів гривень. Також в Козині Порошенко задекларував ще 3 земельні ділянки, одну з яких він орендує. У Києві президент задекларував 3 земельні ділянки, 2 квартири, площею 134 і 82 квадратних метрів.

Після того Порошенко кілька разів вносив зміни до декларації – додатково декларував дохід у вигляді відсотків від вкладу в «Міжнародному інвестиційному банку» (МІБ), акціонером якого він є.

 

МЗС Росії повідомило про скасування договору з Україною на постачання зброї і військової техніки

Росія розірвала договір з Україною на постачання зброї і військової техніки, повідомляє російський портал правової інформації з посиланням на офіційне повідомлення МЗС Росії.

«28 березня 2018 року припинена дія договору між урядом Російської Федерації і урядом України про порядок взаємного постачання зброї і військової техніки, комплектуючих виробів і запасних частин, організації ремонту і надання послуг військового призначення, який був підписаний у Києві 8 лютого 1995 року», – йдеться в повідомленні МЗС.

Україна припинила дію цього договору 8 листопада 2017 року.

Стосунки між Києвом та Москвою погіршилися після анексії Росією Криму та початком збройного конфлікту на Донбасі.

Ситник про «справу Холодницького»: найближчим часом ви почуєте офіційну позицію НАБУ

Офіційна позиція Національного антикорупційного бюро України про ситуацію з прослуховуванням керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького з’явиться найближчим часом, заявив журналістам директор НАБУ Артем Ситник після панельної дискусії в Міністерстві фінансів України.

«Я зараз обмежений у коментарях, тому що є таємниця досудового розслідування і є державна таємниця, але найближчим часом ви почуєте офіційну позицію НАБУ з цього приводу», – сказав Ситник.

20 березня ЗМІ писали, що кабінет Холодницького кілька тижнів прослуховувався за допомогою апарата, який був прикріплений до акваріуму біля столу прокурора. Преса заявляла, що «прослуховування» могли встановити співробітники НАБУ за згоди генпрокурора.

22 березня Холодницький заявив, що апарат, схожий на пристрій для прослуховування, виявили 6 березня. «Я думаю, що це якась провокація. Я чекаю інформації, що це була за апаратура, чия вона, хто був ініціатор», – сказав очільник САП.

26 березня генеральний прокурор Юрій Луценко підтвердив факт прослуховування й повідомив: «Дійсно, відповідно до законодавства Генеральна прокуратура України спільно з Національним Антикорупційного бюро проводила слідчі дії, що стосуються, у тому числі і керівника САП пана Холодницького».  

Водночас він зазначив, що лише після допитів та експертиз зможе розповісти, чи є ознаки кримінальних правопорушень у діях очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Суд продовжив арешт соратника Саакашвілі Дангадзе

Печерський районний суд Києва продовжив на два місяці арешт соратника екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі Северіона Дангадзе.

Згідно з рішенням суду, соратнику Саакашвілі продовжили запобіжний захід до 27 травня. Ухвалу можна оскаржити протягом п’яти днів в апеляційній інстанції.

6 грудня 2017 року Печерський районний суд Києва заарештував Дангадзе на 60 діб без права внесення застави. Згодом арешт продовжували.

5 грудня 2017 року генеральний прокурор України Юрій Луценко оприлюднив записи телефонних розмов, імовірно, Северіона Дангадзе і представника українського бізнесмена Сергія Курченка, який переховується в Росії. На плівках співрозмовники домовляються про фінансування бізнесменом акцій протесту в Україні, які тоді скликав Міхеїл Саакашвілі. Луценко заявив, що Саакашвілі отримав від Курченка через Дангадзе півмільйона доларів на діяльність в Україні. У команді Саакашвілі це заперечували, називаючи справу сфабрикованою, а арешт Дангадзе незаконним.

Крисіна арештували на два місяці без права застави

Дарницький районний суд Києва арештував на два місяці без можливості внесення застави Юрія Крисіна, фігуранта справи про викрадення та катування учасників Євромайдану.

Його взяли під варту до 29 травня 2018 року.

Крисін також є фігурантом справи про вбивство журналіста В’ячеслава Веремія під час подій Євромайдану.Шевченківський районний суд Києва 22 грудня 2017 року визнав його винним у хуліганстві і призначив покарання у вигляді чотирьох років позбавлення волі з випробувальним терміном два роки.

Журналіста газети «Вєсті» вбили в Києві вночі 19 лютого 2014 року. Як повідомив сайт видання, Веремій разом із колегою на автомобілі повертався після роботи на Майдані, де виконував редакційне завдання. На розі вулиць Володимирської і Великої Житомирської в Києві на таксі, в якому вони їхали, напали невідомі особи з бейсбольними битками і зброєю, в касках, камуфляжі і чорних масках. Журналіст помер у лікарні швидкої допомоги від вогнепального поранення в живіт.

Аналогове телебачення в Україні почнуть вимикати 1 липня – Кабмін

Аналогове телебачення в Україні почнуть вимикати 1 липня 2018 року. Відповідне рішення ухвалив Кабінет міністрів, повідомила прес-служба уряду 29 березня.

У Кабміні повідомили, що уряд продовжив термін використання технології аналогового телемовлення «з метою недопущення порушення прав громадян на вільний доступ до інформації».

«Прийняття цього рішення забезпечить безперервність телерадіомовлення на всій території України та конституційне право громадян на безперешкодне отримання інформації», – заявили в уряді.

У грудні 2006 року Україна підписала меморандум, який передбачав повний перехід від аналогового до цифрового телерадіомовлення в країні до червня 2015 року.

Уряд неодноразово відкладав перехід на цифрове ефірне телебачення. У липні 2017 року Кабінет міністрів ухвалив рішення про поетапне відключення аналогового телевізійного мовлення до 30 березня 2018 року. Тоді в уряді заявили, що це «дасть можливість провести розгорнуту інформаційну кампанію щодо під’єднання населення до цифрових мереж і розширити покриття території України цифровим сигналом».

Бойовики на Донбасі стріляли понад півсотні разів, втрат у ЗСУ немає – штаб

Підтримувані Росією бойовики на Донбасі здійснили 28 березня 54 обстріли позицій ЗСУ, в результаті яких жоден український військовий не постраждав, йдеться в повідомленні прес-центру штабу АТО на сторінці у Facebook.

За даними українських військових, на донецькому напрямку бойовики напередодні стріляли з різних видів озброєння в Широкині, Павлополі, Гнутові, поблизу Водяного, Пісків, Авдіївки, Новотроїцького, Опитного, Кам’янки, Талаківки, Мар’їнки, Шахти Бутівка та Новомихайлівки.

Згідно з повідомленням штабу, обстріли також тривали на луганському напрямку – під вогонь бойовиків потрапили Катеринівка і Щастя.

В угрупованні »ДНР» звинуватили українських військових в обстрілі північних околиць окупованого Донецька. На сайтах угруповання «ЛНР» поки не повідомляли, як минули останні години на захоплених бойовиками територіях.

Згідно з домовленостями тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі, черговий режим припинення вогню мав розпочатися з початку доби 5 березня. Сторони неодноразово заявляли про його порушення і звинувачували в цьому одна одну.

Савченко, Насіров, Штепа… З-під арешту – у президенти? Ранковий ефір Радіо Свобода

Українська латиниця. Чи є сенс змінювати абетку?

НАЗК: новий голова, старі правила.

Виборчі технології: несподівані та очікувані кандидати.

На ці теми говоритимуть ведучий «Ранкової Свободи» Дмитро Баркар і гості студії: заступник голови Координаційної ради з питань застосування української мови в усіх сферах суспільного життя при Міністерстві культури України Тарас Марусик, координатор громадського проекту «LikБез. Історичний фронт» Кирило Галушко, історик, журналіст, дослідник локальних ідентичностей Ростислав Мартинюк; народний депутат України (позафракційний) Дмитро Добродомов, експерт Центру протидії корупції Анастасія Красносільська; експерт Корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин Матвієнко, політтехнолог Петро Охотін, політичний аналітик Олександр Кочетков.

МЗС України просить владу Аугсбурга відреагувати на візит німецьких дітей до Криму

Консульство України в німецькому місті Мюнхені просить владу Аугсбурга відреагувати на візит німецьких дітей до анексованого Росією Криму.

«Генконсульство обурене фактом використання дітей з Аугсбурга у пропагандистських проектах Кремля на тимчасово окупованій території України. Генеральний консул України в Мюнхені Юрій Ярмілко невідкладно звернувся з листом до обербургомістра Аугсбурга Курта Грібля із проханням жорстко відреагувати на неприпустиме залучення неповнолітніх громадян ФРН до сумнівних політичних акцій», – заявили в консульстві.

За повідомленнями російських ЗМІ, 27 березня в аеропорт Сімферополя прибула група школярів з Німеччини для участі в «Днях російсько-німецької дитячої народної дипломатії». До складу групи входять 17 людей, німецькі підлітки пробудуть на півострові до 2 квітня, повідомило агентство «РІА Крим».

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін назвав організацію візиту «небезпечною авантюрою».

Українське зовнішньополітичне відомство неодноразово застерігало іноземних громадян і осіб без громадянства від незаконних поїздок у Крим.

Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу ввели низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

МЗС України знову вимагає звільнити засудженого в Криму Балуха

Міністерство закордонних справ України знову вимагає звільнити засудженого в анексованому Росією Криму українця Володимира Балуха, повідомила речниця МЗС Мар’яна Беца у Twitter.

«Вимагаємо від Росії негайно звільнити політв’язня з Автономної Республіки Крим Володимира Балуха, який оголосив голодування з 19 березня. Справа сфабрикована», – написала Беца.

Засуджений в анексованому Росією Криму за звинуваченням у зберіганні боєприпасів український активіст Володимир Балух 19 березня оголосив голодування, протестуючи проти винесеного йому вироку.

28 березня дружина активіста Наталія Балух повідомила, що близькі й рідні не можуть отримати інформацію про стан здоров’я її чоловіка.

14 березня підконтрольний Кремлю Верховний суд Криму змінив вирок українському активісту Балуху. Суддя Тимур Сльозко виключив з обвинувачення пункт про придбання боєприпасів. У зв’язку з цим вирок скоротили на два місяці – до 3 років і 5 місяців позбавлення волі в колонії-поселенні.

У січні 2018 року підконтрольний Кремлю Роздольненський районний суд засудив Балуха до трьох років і семи місяців колонії-поселення і штрафу в розмірі 10 тисяч рублів (близько 4,6 тисячі гривень).

ФСБ Росії затримала Володимира Балуха 8 грудня 2016 року. Співробітники ФСБ стверджували, що знайшли на горищі будинку, де живе Балух, 90 патронів і кілька тротилових шашок.

Захист Балуха і правозахисники вважають, що він став жертвою репресій за свою проукраїнську позицію – через прапор України на подвір’ї його будинку.

МЗС України неодноразово закликало Росію звільнити активіста.

СБУ: механізм оформлення бойовикам документів для виїзду до ЄС заблокований

У Києві та Київській області затримали людей, які оформлювали для підтримуваних Росією бойовиків з угруповань «ДНР» та «ЛНР» документи, необхідні для виїзду до країн Європейського союзу, повідомив прес-центр СБУ. У спецслужбі зазначили, що затримали «трьох організаторів угруповання».

За даними правоохоронців, до механізму оформлення нелегального переправлення громадян до країн ЄС були причетні співробітники Державної прикордонної служби України.

«Серед замовників документів були, зокрема, учасники незаконних збройних формувань терористичних організацій «Л/ДНР», які вирішили «легалізуватись» в Європі. Ділки вклеювали фотокартки в оригінальний бланк незаконно отриманого документа із використанням неавтентичних голограм та штучним нанесенням відповідних засобів захисту паспортного документа», – заявили в СБУ.

У відомстві додали, що під час обшуків виявили обладнання та оргтехніку для виготовлення таких документів, бланки, печатки, готові фальсифіковані паспорти та інші документи з ознаками та елементами підробки, значну кількість готівки, вогнепальну зброю та понад три тисячі набоїв різного калібру.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за статтею «незаконне переправлення осіб через державний кордон України».

У Росії суд у справі Сущенка перенесли на 23 квітня – адвокат

Московський міський суд оголосив перерву в розгляді справи арештованого у Росії українського журналіста Романа Сущенка на 23 квітня, повідомив його адвокат Марк Фейгін.

«У процесі по Сущенку оголошено перерву до 23 квітня 2018 року. З 24 квітня сторона захисту перейде до подання доказів», – написав адвокат у Twitter.

На засіданні 28 березня, за словами Фейгіна, суд допитував головного свідка обвинувачення. Імені свідка адвокат не назвав. Суд відбувається у закритому режимі.

Розгляд справи по суті суд почав 27 березня. На початку суду Сущенко не визнав провину в повному обсязі.

Також 27 березня Московський міський суд продовжив українському журналісту арешт на півроку.

ФСБ Росії 30 вересня 2016 року в Москві затримала Романа Сущенка, назвавши його співробітником української розвідки, який нібито «цілеспрямовано збирав відомості про діяльність збройних сил і військ національної гвардії Росії, що становлять державну таємницю». Кримінальну справу стосовно журналіста порушили за статтею «шпигунство».

Сам Роман Сущенко заявив у суді, що до затримання шість років офіційно проживав у Парижі і був власним кореспондентом агентства «Укрінформ». В «Укрінформі» підтвердили що Сущенко від 2002 року є кореспондентом агентства, і відкинули звинувачення в шпигунстві, відзначивши, що журналіст був у відпустці, коли прибув до Москви у приватних справах.

Українська сторона називає звинувачення проти журналіста безпідставними і вимагає негайно його звільнити.

Наприкінці березня адвокат Сущенка Марк Фейгін заявляв, що розгляд справи українського журналіста в російському суді може завершитися вже у травні, і тоді ж під впливом міжнародних посередників Сущенко може бути звільнений. Втім підтвердження такого припущення з боку офіційних органів Росії немає.

 

Порошенко висловив співчуття рідним загиблих у Кемерові

Президент України Петро Порошенко висловив співчуття рідним загиблих внаслідок пожежі в торговельно-розважальному центрі в російському Кемерові.

«Світ і Україна проходять непрості часи, і ми маємо тримати наше серце відкритим. Висловлюю найщиріші слова співчуття рідним та близьким дітей, які загинуло на Донбасі, у Сирії та у Кемерово. Це дуже несправедливо, коли діти йдуть із життя», – написав Порошенко у Twitter 28 березня.

Під час зустрічі з учасниками всеукраїнської акції «Діти єднають Україну» в Києві президент повідомив, що за час російської агресії на Донбасі загинули 242 дитини.

Внаслідок пожежі, що сталася 25 березня у торгово-розважальному центрі Кемерова, загинули, за офіційними даними, щонайменше 64 людини, серед них багато дітей. Ще 76 людей були поранені. Повідомлялося, що через дії охорони і неспрацювання пожежної сигналізації люди опинилися заблокованими в кінозалах і інших приміщеннях. Очевидці стверджують, що жертв набагато більше. Остаточно причину пожежі наразі не встановили.

 

Слідчий комітет Росії порушив справу проти українського пранкера

Слідчий комітет Росії заявляє про порушення кримінальної справи проти українського пранкера, якого звинувачують у поширенні даних про «сотні загиблих» у пожежі в російському Кемерові.

«За результатами проведеної перевірки, слідчими Слідчого комітету Росії порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого статті 282 КК РФ (розпалювання ненависті або ворожнечі) відносно громадянина України Микити Кувікова, відомого в мережі Інтернет як «Євген Вольнов», – йдеться в повідомленні Слідчого комітету 28 березня.

Російські слідчі заявляють, що пранкер «публічно, з використанням мережі інтернет і засобів масової інформації поширював неправдиві відомості про кількість загиблих під час пожежі в Кемерові, вводячи в оману родичів загиблих і постраждалих, таким чином намагаючись дестабілізувати ситуацію».

У СКР заявили, що планують оголосили «Вольнова» у розшук.

Внаслідок пожежі, що сталася 25 березня у торгово-розважальному центрі Кемерова, загинули, за офіційними даними, щонайменше 64 людини, серед них багато дітей. Ще 76 людей були поранені. Повідомлялося, що через дії охорони і неспрацювання пожежної сигналізації люди опинилися заблокованими в кінозалах і інших приміщеннях. Очевидці стверджують, що жертв набагато більше.

26 березня заступник міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін заявив, що «російські ботоферми» використовують трагедію в російському Кемерово проти України. «З ночі відслідковуємо відображення ситуації в Кемерово у інформаційному просторі. Російські ботоферми запустили, вже декілька разів раніше відпрацьовану, технологію (те ж саме було після катастроф літаків над Синаєм та Чорним морем). Головний наратив – «українці радіють смертям російських дітей», – написав він на своїй сторінці в Facebook.

Золотухін вважає, що поширення цієї тези «спрямоване на відволікання уваги від самої трагедії, від встановлення реальної кількості жертв і пошуку реальних винуватців».

Польські кінематографісти вимагають звільнити Сенцова

Польські кінематографісти на церемонії вручення престижних кінонагород Польщі «Орли-2018» закликали Росію звільнити ув’язненого українського режисера, кримчанина Олега Сенцова.

Під час церемонії директор Польської кіноакадемії Даріуш Яблонський закликав колег проявити солідарність із Сенцовим. Усі присутні в залі підняли вгору аркуші з написом Release Oleg Sencow («Звільніть Олега Сенцова»).

У Києві 23 березня на відкритті міжнародного фестивалю документального кіно Docudays UA відбулася схожа акція на підтримку Сенцова.

Українського режисера Олега Сенцова разом з активістом Олександром Кольченком затримали російські спецслужби в анексованому Криму в травні 2014 року. Їх звинуватили в організації терактів на півострові. У серпні 2015 року суд у російському Ростові-на-Дону засудив Сенцова до 20 років колонії суворого режиму. Кольченко отримав 10 років колонії. Обвинувачені свою провину не визнали.

Сенцов і Кольченко визнані правозахисним рухом «Меморіал» політичними в’язнями.

На даний час Олег Сенцов перебуває в колонії міста Лабитнангі Ямало-Ненецького автономного округу Росії.

Раніше цього місяця в Кремлі заявили, що президент Росії Володимир Путін доручив адміністрації опрацювати прохання політика Ксенії Собчак про помилування 16 людей, серед яких є український режисер Олег Сенцов та активіст Олександр Кольченко.