МЗС України засуджує продовження арешту фігурантам «справи Хізб ут-Тахрір»

Міністерство закордонних справ України засуджує рішення підконтрольного Росії Київського районного суду Сімферополя, який 5 березня продовжив арешт фігурантів бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» до 9 червня. Про це у Twitter повідомила речниця зовнішньополітичного відомства України Мар’яна Беца.

«Засуджуємо свавілля окупаційних судів. Факти дискримінації кримських татар й інші злочини Росії передамо до міжнародних судів», – написала Беца.

5 березня підконтрольний Росії Київський райсуд Сімферополя продовжив арешт шістьом фігурантам бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» – Сейрану Салієву, Мемету Белялову, Сулейману Асанову, Ернесу Аметову, Серверу Зекир’яєву і Тимуру Ібрагімову.

Російські силовики заарештували їх в анексованому Криму 12 жовтня 2017 року і звинуватили в участі у забороненій в Росії, а тепер фактично і в анексованому нею Криму організації «Хізб ут-Тахрір».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокат Еміль Курбедінов зазначає, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам.

В Україні «Хізб ут-Тахрір» діє законно. Водночас у Росії Верховний суд заборонив «Хізб ут-Тахрір» ще у 2003 році, включивши до списку об’єднань, названих «терористичними», і зараз поширює цю заборону також і на території анексованого Криму.

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії.

 

Фігуранту справи про вбивство Веремія Крисіну після суду влаштували «коридор ганьби»

Проти Юрія Крисіна розпочали ще одне кримінальне провадження – щодо фактів переслідування майданівців так званими «тітушками» під час Революції гідності

Кримський суд відмовився прийняти позов проти «реконструкції» Ханського палацу – адвокат

Підконтрольний Кремлю Залізничний суд Сімферополя відмовився прийняти позов з вимогою припинити так звану «реконструкцію» Ханського палацу, повідомив 5 березня проекту Радіо Свобода Крим.Реалії адвокат Микола Полозов.

«Сьогодні прийшла відповідь з суду з ухвалою про відмову в прийнятті позовної заяви. Нібито дії ТОВ «Кірамет» жодним чином не зачіпають права і свободи, а також інтереси моєї довірительки (колишнього керівника Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміри Аблялімової – ред.). Я вважаю це абсолютно цинічним посиланням: Ханська мечеть є єдиним зразком кримськотатарської палацової архітектури, а Аблялімова – кримська татарка. Незважаючи на це, російський суд відмовив у праві захищати в законний спосіб своє національне надбання», – сказав Полозов.

За словами адвоката, він має намір оскаржити це рішення в підконтрольному Кремлю Верховному суді Криму.

16 лютого в Залізничний суд Сімферополя подали позов із вимогою припинити «реконструкцію» Ханського палацу.

Полозов повідомляв, що позивачкою є колишня очільниця Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова, а він є її представником.

10 лютого голова Меджлісу Рефат Чубаров на засіданні виконавчого комітету Світового конгресу кримських татар в Києві розповів, що в результаті «реконструкції» Ханського палацу в Бахчисараї окремі об’єкти вже втратили свій автентичний вигляд.

Міністерство культури України стверджує, що через проведення російською владою анексованого Криму робіт на території Бахчисарайського заповідника існує загроза руйнування головного корпусу Ханського палацу.

У липні 2016 науково-методична рада Держкомітету з охорони культурної спадщини підконтрольного Росії уряду Криму погодила проведення першочергових протиаварійних робіт на кількох історичних об’єктах півострова, зокрема, в Ханському палаці в Бахчисараї.

Ханський палац-музей в Бахчисараї – найвідоміший музей, пов’язаний з історією кримських татар, територія літньої резиденції кримських ханів Гіреїв. На території музейного комплексу розташовані палац, гаремний корпус, ханський цвинтар і мечеть.

Об’єкти ГТС України взяли під посилену охорону – Вітренко

Силові структури на прохання НАК «Нафтогаз України» взяли під посилену охорону об’єкти газотранспортної системи України, повідомив комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

«Наразі всі об’єкти критичної інфраструктури посилено охороняються, зокрема Національною гвардією України», – сказав Вітренко.

28 лютого компанія НАК «Нафтогаз України» повідомила про перемогу в Стокгольмському арбітражі над російським газовим монополістом, компанією «Газпромом» у суперечці щодо компенсації на суму 4,63 мільярда доларів за недопоставлені «Газпромом» обсяги газу для транзиту. «Газпром» заявив про незгоду з рішенням Стокгольмського арбітражу, у компанії оголосили про початок процедури розірвання контрактів з НАК «Нафтогаз України» на поставку й транзит газу.

1 березня у компанії «Укртрансгаз» заявили про низький тиск у магістральних газопроводах на вході в українську ГТС і додали, що падіння тиску на вході системи ускладнює його транзит і споживання. Уряд запровадив національний план дій в енергетиці щодо обмеження споживання природного газу.

3 березня в компанії «Укренерго» заявили, що зниження тиску газу в ГТС на 20% не вплинуло на стабільність енергосистеми. Президент Петро Порошенко, зі свого боку, повідомив, що ситуація з газопостачанням в Україні стабілізувалася.

5 березня «Нафтогаз України» отримав від «Газпрому» повідомлення про намір розірвати газові контракти на постачання й транзит.

«Всюди стирчать російські вуха» – Клімкін про розкриття нападів на угорський центр

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін подякував поліції за оперативний пошук зловмисників, які в лютому двічі атакували будівлю Товариства угорської культури в Ужгороді.

«Дякую поліції за активну роботу в Закарпатті. Всюди стирчать російські вуха, «привіт» всім, хто спекулював на містичних антиугорських настроях. Не виключаю, що на цьому спроби дестабілізації не закінчаться», – написав міністр у Twitter зранку 5 березня.

Національна поліція України розкрила обидва напади на Товариство угорської культури в Ужгороді, повідомив 4 березня голова Нацполіції Сергій Князєв. Як написав він у фейсбуці, загалом п’ять осіб затримано, імовірний організатор-іноземець перебуває у розшуку.

У ніч на 27 лютого в будівлі Товариства угорської культури Закарпаття в Ужгороді був здійснений черговий підпал. Міністр закордонних справ України Павло Клімкін засудив цей підпал і заявив про «замовний зовнішній слід» в інциденті.

Того ж дня, 27 лютого, Польща підтвердила, що затримала трьох своїх громадян, підозрюваних у попередньому підпалі Товариства угорської культури в Ужгороді 4 лютого; двох із них суд узяв під арешт.

Раніше голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль заявляв, що за підпалом 4 лютого «стоять російські спецслужби». Він повідомив, що спробу підпалу офісу Товариства угорської культури Закарпаття 4 лютого здійснили двоє громадян Польщі – члени праворадикальної прокремлівської організації «Фаланга», представники якої брали участь у бойових діях на Донбасі на боці угруповань «ЛНР» і «ДНР». Ту інформацію підтвердили і в Головному управлінні Національної поліції в Закарпатській області.

Відносини між Україною й Угорщиною різко загострилися останнім часом через новий український закон «Про освіту», що передбачив поступове запровадження у школах переходу на навчання державною українською мовою. Будапешт побачив у цьому порушення прав угорської меншини. Київ ці звинувачення відкидає.

Газовий тиск «Газпрому»: виклик для України та Європи – ранковий ефір Радіо Свобода

Україна посилює контроль за в’їздом росіян. Українське кіно чекає на «Оскар». Росія ініціює нову газову війну з Україною.

На ці теми говоритимуть ведуча «Ранкової Свободи» Ірина Гнатишин і гості студії: речник Державної міграційної служби України Сергій Гунько, експерт із питань міграції Аналітичного центру CEDOS Андрій Солодько; журналіст, кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський, режисер, продюсер Сергій Проскурня, PR- і маркетинг-директор Film.ua Group Поліна Толмачова; член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук і координатор житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко.