Українці в Чехії закликають владу країни підтримати Київ у боротьбі з російською агресією

Українські організації в Чехії закликають чеського президента Мілоша Земана, чеський парламент, уряд і чеську громадськість підтримати Україну в боротьбі з російською агресією.

Як йдеться в заяві, минає чотири роки від дня, «коли Російська Федерація розпочала війну проти України», порушивши цим «міжнародне право, десятки міжнародних договорів і угод та загрожуючи миру й безпеці в Європі».

У зверненні представники українських організацій наголошують на тому, що внаслідок російської агресії «загинули 10 тисяч громадян України, понад 25 тисяч було поранено, близько 1,5 мільйона осіб були змушені залишити свої домівки на сході країни і переселитися до безпечніших районів України».

Автори звернення наголошують, що російська агресія – це також порушення прав людей в окупованому Криму, «кримські татари, але також етнічні українці й росіяни, які залишились лояльними громадянами України, потрапили під величезний тиск».

Координаційна рада товариств, які об’єднують українців у Чехії, просить парламент Чехії, уряд, президента і чеську громадськість «підтримати Україну в її боротьбі з російською агресією, засудити порушення прав людини в окупованому Криму, а також підтримати міжнародні зусилля у справі звільнення українських і кримських полонених на території Російської Федерації і на окупованих Росією землях України».

Координаційна рада також просить «посилити міжнародний тиск на Росію, включно з продовженням і посиленням санкцій проти неї».

Звернення підписали 12 українських товариств і громад у Чехії, серед них, зокрема, Українська ініціатива в Чеській республіці, Український народний дім в Чехії, Культурно-освітній центр «Крок», Українська європейська перспектива, «Джерело».

Мілоша Земана, який нещодавно переміг у президентських виборах на другий термін, критикують за проросійську позицію і прихильність особисто до президента Росії Володимира Путіна. Він, зокрема, не раз закликав до зняття санкцій Європейського союзу, запроваджених щодо Росії через її агресію проти України, і до фактичного визнання анексії Росією українського Криму. Але в Чехії повноваження президента досить обмежені, зокрема, він не має прямого впливу на зовнішню політику. Уряди Чехії засуджували проросійські заяви Земана і наголошували, що будуть і далі провадити щодо Росії спільну політику ЄС.

Фіскальна служба: слова голови «Нафтогазу» Коболєва про причину штрафу є перекручуванням фактів

У Державній фіскальній службі України заявляють, що твердження голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва про причини штрафів є «свідомим перекручуванням фактів». Про це йдеться у відповіді за підписом начальника Енергетичної митниці Державної фіскальної служби України Ігоря Піковського, яка надійшла на запит Радіо Свобода.

«Станом на сьогоднішній день залишаються не оформленими у митному відношенні обсяги природного газу, ввезені на митну територію України НАК «Нафтогаз України» протягом жовтня та листопада 2015 року в митному режимі імпорту на підставі зовнішньоекономічного договору, укладеного даною компанією з ПАТ «Газпром» (Російська Федерація)», – вказано у відповіді Піковського.

«За інформацією, наданою листом перевізника природного газу ПАТ «Укртрансгаз» від 30.08.2017… протягом жовтня та листопада 2015 року через митний кордон України переміщено відповідно 2 000 684,975 кубічних метрів та 388 006,544 кубічних метрів природного газу (до цих обсягів не входить газ, що поставлявся ВАТ «Газпром» на тимчасово непідконтрольні території)», – додають у фіскальній службі.

1 березня голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв заявив, що отримав від Державної фіскальної служби України два персональні штрафи на суму 7 та 1,3 мільярда гривень, тому що він «не забезпечив можливість подання додаткової митної декларації з повним пакетом товаросупроводжувальних документів».

Сам Коболєв заявляє, що реальною причиною штрафів є відмова «Нафтогазу» оформлювати та оплачувати природний газ, який ВАТ «Газпром» «контрабандно постачав на тимчасово окуповані території Донецької та Луганських областей».

Президент України Петро Порошенко попросив генерального прокурора Юрія Луценка та в.о. голови Державної фіскальної служби Мирослава Продана перевірити обґрунтованість штрафу голови правління компанії «Нафтогаз України» Андрія Коболєва.

КБ «Південне» не визнає вимог Міноборони Росії щодо стягнення коштів через розірваний контракт

Конструкторське бюро «Південне» (Дніпро) не визнає вимог Міністерства оборони Росії щодо стягнення з конструкторського бюро коштів через розірваний контракт. Про це Радіо Свобода 15 березня повідомили на підприємстві.

За інформацією підприємства, контракт був розірваний у зв’язку з рішенням України щодо припинення співпраці з Росією у військовій сфері.

Водночас на підприємстві відмовилися від коментарів щодо рішення Арбітражного суду Москви, про яке повідомили російські ЗМІ.

За даними російського сайту «Електронне правосуддя», позов Міністерства оборони Росії до українського КБ «Південне» був поданий до суду 7 лютого 2017 року. Кілька разів його розгляд відкладався. 15 березня на сайті повідомили про рішення Арбітражного суду Москви про повне задоволення позову. Справа розглядалась у закритому судовому засіданні, тому подробиці суд не розголошує.

Водночас російські ЗМІ інформують, що Арбітражний суд Москви ухвалив стягнути з українського конструкторського бюро «Південне» 1,1 мільярда рублів (близько 502,5 мільйона гривень). Такий позов подавало Міноборони Росії через розірвання контракту від 2003 року на здійснення робіт для продовження термінів експлуатації стратегічної ракети РС-20В «Воєвода» (за класифікацією НАТО, SS-18 «Сатана»).

Правоохоронні органи мали оперативну інформацію про зброю у Савченко – джерело

Правоохоронні органи мали оперативну інформацію про наявність зброї у народного депутата України Надії Савченко 15 березня. Це Радіо Свобода підтвердило джерело в правоохоронних органах. Інформація надана на умовах анонімності, оскільки джерело не уповноважене офіційно її оприлюднювати.

«Але тільки УДО (Управління державної охорони – ред.) на вході у Верховній Раді на рамці могла це виявити і вилучити», – додало джерело.

Раніше депутат Верховної Ради Ігор Мосійчук у Facebook повідомив, що Савченко двічі намагалася потрапити до зали парламенту зі зброєю.

«Савченко з’явилася в українському парламенті, який хотіла підірвати. З нею спілкуються нардепи-патріоти та спікер парламенту Андрій Парубій. Після цього вони всі разом покинули сесійний зал. Кажуть, що до парламенту в Савченко принесла зброю і гранати», – повідомив Мосійчук близько 15:00.

О 16:30 Мосійчук оприлюднив нове повідомлення: «Савченко знову прийшла до парламенту, і знову з гранатами, і знову її виводять».

15 березня в парламенті генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що внесе на розгляд Верховної Ради подання на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання й арешт народного депутата Надії Савченко за підозрою в плануванні теракту в парламенті України.

Він висловив сподівання, що подання на Савченко парламент розгляне 22 березня. Пізніше речниця Луценка повідомила, що подання внесли.

Верховна Рада Україна після цього виключила Савченко із комітету з питань національної безпеки і оборони.

Надія Савченко сьогодні була на допиті в СБУ у справі колишнього переговірника зі звільнення полонених Володимира Рубана, який був затриманий 8 березня на КПВВ «Майорське» при спробі переміщення великої кількості зброї з окупованих бойовиками районів Донецької області. Після допиту вона заявила, що є свідком у справі, і також не стала прямо коментувати обвинувачення ГПУ.

У Греції за перевезення нелегалів затримані 132 українських громадян – МЗС

У Греції станом на 5 березня затримані 148 громадян України, з них 132 – за звинуваченнями в перевезенні нелегальних мігрантів, повідомив офіційний представник Департаменту консульської служби МЗС України Василь Кирилич.

За його словами, в Греції є дві групи громадян України, які затримані або засуджені. Зокрема йдеться про групу українців, які є членами екіпажів іноземних суден, що заарештовані, а також про групу українців, які були членами екіпажів суден з перевезення нелегальних мігрантів.

Кирилич сказав, що перебував у відрядженні в Греції для з’ясування всіх питань, пов’язаних з цими категоріями громадян України. 

«Грецька сторона повідомила, що станом на 5 березня 2018 року в Греції утримуються 148 громадян України. 105 з них засуджені до різних термінів відбування покарання, щодо 43 тривають слідчі дії або справа перебуває на етапі досудового слідства», – сказав Кирилич.

Він уточнив, що серед цих 148 українців 132 є тими громадянами, які затримані за перевезення нелегальних мігрантів. Водночас, за його словами, МЗС продовжує констатувати висхідну динаміку затриманих українців за перевезення нелегалів, тому дані можуть змінюватися і збільшуватися.

У лютому в МЗС заявляли, що в Греції за підозрою в нелегальному перевезенні мігрантів затримано 120 українців, з них 42 засуджено.