Після розслідування «Схем» Кабмін дав «зелене світло» на отримання Україною катерів «Айленд»

Кабінет міністрів України на своєму засіданні 12 вересня проголосував за підписання домовленості із США про передачу американських катерів класу «Айленд» Україні.

Згідно із документом, який є в розпорядженні програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший»), уряд погоджується із пропозицією Міністерства оборони щодо втілення домовленості про передачу «Айлендів».

Таким чином, уряд на прохання Міністерства оборони надав дозвіл на підписання домовленості із США та доручив здійснити всі подальші дії для отримання катерів. Це – безпосередньо підписання угоди українською стороною (американці вже її підписали), оплата супутних витрат та підписання контрактів на поставку обладнання та відновлення технічної готовності катерів.

Це було однією із ключових бюрократичних перепон, які не дозволяли Україні отримати в подарунок військові катери від США, оплативши лише їхнє транспортування і супутні витрати.

Уперше про можливість передачі Україні американських 30-метрових катерів «Айленд» заговорили ще у 2014 році – після анексії Росією Криму й під час обговорень концепції розбудови «москітного флоту», йшлося в розслідуванні «Айленди» для України» програми «Схеми». Раніше ці катери були на службі Берегової охорони США.  

«Схеми» оприлюднили фрагменти затягнутого міжвідомчого листування щодо передачі цих двох катерів протягом 2014 – 2017 років. Після виходу розслідування у ВМС України заявили, що сюжет «грає на руку агресору» і в ньому «перекручені факти». Редакція програми «Схеми» спростувала ці звинувачення. У розслідуванні не оприлюднювалася жодна «конфіденційна інформація оборонного характеру».

Наголошувалось, що і малі броньовані артилерійські катери президентської «Кузні на Рибальському», і патрульні катери класу Island виробництва США потрібні Військово-морським силам України.

Пізніше командування Військово-морських сил ЗСУ виступило із заявою, що українська сторона завершує опрацьовувати контракт на отримання двох патрульних катерів типу «Айленд» від уряду США і починає «його міжвідомче погодження». У заяві також зазначалося, що вже після підписання контракту розпочнеться безпосередній процес передачі катерів, у тому числі підготовка екіпажів.

Після розслідування програми «Схеми» президент України Петро Порошенко заявив, що Україна отримає американські катери класу Island від уряду Сполучених Штатів Америки – вперше від 2014 року, відколи почалися перемови щодо їхньої передачі.

У середині квітня посол США в Україні Марі Йованович заявила Радіо Свобода, що українська і американська сторони продовжують «рухатися вперед» у питанні передачі Україні двох патрульних катерів типу «Айленд».

У червні «Схеми» повідомили про те, що представники американської сторони прибули до Києва опрацьовувати остаточний контракт. 

У цей же час в США під час третьої пленарної сесії щорічної конференції з українсько-американських відносин у Вашингтоні, метою якого було обговорення прогресу України, президент американського аналітичного центру The Jamestown Foundation Ґлен Говард під час виступу звернув особливу увагу на проблематику отримання Україною американських катерів класу Island.

У Міністерстві оборони планують, що катери будуть в Україні до кінця 2019 року.


        

коментуйте: