Папа Франциск звернувся до литовців із закликом до толерантності

Папа Римський Франциск закликав Литву використовувати досвід окупації, якого вона зазнала свого часу від тоталітарних держав СРСР та нацистської Німеччини, як основу боротьби з нетерпимістю в світі.

Цю заяву понтифік зробив 22 вересня біля президентського палацу у Вільнюсі у перший день свого чотириденного візиту до Литви, Латвії та Естонії, коли вони відзначають свою 100-річчю незалежності в цьому році.

«Подивіться на світ, у якому ми живемо, у якому голоси, які сіють розділення та протистояння, стають дедалі гучнішими», – сказав він.

Франциск, якого зустрічала президент Литви Даля Грібаускайте в аеропорту, заявив, що до литовської окупації нацистською Німеччиною та Радянським Союзом у ХХ столітті у країні проживали різні релігійні та етнічні групи, які жили поруч мирно.

Литва, Латвія та Естонія були частиною Російської імперії та коротко –Радянської Росії, перш ніж вони оголосили свою незалежність 100 років тому.

Перебування колишніх балтійських республік у складі СРСР у 1940-1991 роках влада цих країн називає радянською окупацією. Окрім того, протягом трьох років під час Другої світової їх окупувала Німеччина.

У грудні 2015 року міністри юстиції Латвії, Литви й Естонії підписали декларацію, в якій пообіцяли об’єднати зусилля і висунути вимоги про відшкодування збитків за окупацію. Однак естонський МЗС тоді заявив, що Таллінн не має наміру вимагати компенсації від Москви. У свою чергу, в Латвії збитки оцінили в 185 мільярдів євро.

Москва офіційно такі претензії відкидає. У російському МЗС не раз заявляли, що подібні вимоги «ігнорують» політичні, історичні й правові реалії.

У серпні 1991 року країни Балтії відновили незалежність від Радянського Союзу та вступили до Європейського Союзу та НАТО у 2004 році.

 

 


        

коментуйте: